CEV Cup: "Πράσινο" το ευρωπαϊκό ντέρμπι αιωνίων!

Τρίτη, 7 Φεβρουαρίου 2023 - 22:46

Μεγάλο βήμα πρόκρισης στον τελικό του έκανε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε 3-1 σετ (25-21, 21-25, 25-23, 24-26) του Ολυμπιακού στο «Μελίνα Μερκούρη»!

CEV Cup:

Παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε χωρίς τον Φερνάντο Ερνάντεζ, ο Παναθηναϊκός έφυγε με σπουδαία νίκη 3-1 σετ (25-21, 21-25, 25-23, 24-26) από την κατάμεστη έδρα του Ολυμπιακού, κάνοντας το σημαντικότατο πρώτο βήμα πρόκρισης στον τελικό του CEV Cup!

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 1-0, αλλά στη συνέχεια οι «πράσινοι» έδειξαν χαρακτήρα και πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κόβαρ. Στις 15/2 η ρεβάνς στο κλειστό του Αγίου Θωμά, εκεί όπου ο Παναθηναϊκός θα πάρει την πρόκριση ακόμα και αν ηττηθεί με 3-2.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 17-15 στο πρώτο σετ, αλλά ο Ολυμπιακός με επιμέρους 9-2 πήρε τον έλεγχο κι έκανε το 1-0 (25-21). Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά, αλλά ο Παναθηναϊκός πέντε σερί πόντους μετέτρεψε το 19-18 σε 19-24, για να φτάσει στο 1-1 (25-21).

Το «τριφύλλι» πήρε και το τρίτο σετ, το οποίο είχε πολλές ανατροπές, με τους γηπεδούχους να παίρνουν διαφορές, αλλά τους παίκτες του Ανδρεόπουλου βρήκαν τρόπους να επιστρέψουν και τελικά να κάνουν το 2-1 (25-23). Το τέταρτο ήταν ακόμα ένα σετ, στο οποίο η ομάδα του Πειραιά ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε 10-6, αλλά οι «πράσινοι» με τον εκπληκτικό Κόβαρ έφτασαν στο 3-1 (26-24).

Τα σετ: 25-21, 21-25, 23-25, 24-26