F1: Πήρε την pole o Φερστάπεν!

Σάββατο, 4 Μαρτίου 2023 - 20:09

Ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, ο Ολλανδός Μαξ Φερστάπεν πήρε την pole position στις κατατακτήριες δοκιμές στην πίστα Σακχίρ στο Μπαχρέιν και θα εκκινήσει από την 1η θέση στον αγώνα της Κυριακής 5 Μαρτίου στις 17:00 (ΑΝΤ1)…

Ο Μαξ Φερστάπεν ξεκίνησε την σεζόν όπως ακριβώς και πέρσι, δηλαδή από την 1η θέση. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής των δύο προηγούμενων σεζόν με χρόνο 1:29.708 ήταν ο ταχύτερος οδηγός στις κατατακτήριες δοκιμές του Σαββάτου και θα εκκινήσει από την 1η θέση στον αγώνα της Κυριακής (17:00 ΑΝΤ1).

Αυτή ήταν η 21 pole position για τον Ολλανδό οδηγό της Red Bull, η οποία έκανε το 1-2 με τον Σέρχιο Πέρεζ. Ο Μεξικανός οδηγός ήταν μόλις 138 χιλιοστά του δευτερολέπτου πιο αργός από τον Φερστάπεν και θα ξεκινήσει από την 2η θέση.

Η Ferrari πήρε τις δύο επόμενες θέσεις του grid με τους Σαρλ Λεκλέρ (3ος) και Κάρλος Σάινθ (4ος). Ο Λεκλέρ δεν έκανε μια τελευταία προσπάθεια για την pole position, καθώς η ομάδα του Μαρανέλο επέλεξε να προφυλάξει τα ελαστικά για τον αγώνα.

Ο Φερνάντο Αλόνσο και η Aston Martin επιβεβαίωσαν την μεγάλη βελτίωσης της Βρετανικής ομάδας. Ο Ισπανός οδηγός κατέγραψε τον πέμπτο καλύτερο χρόνο μπροστά από τις δύο Mercedes των Τζορτζ Ράσελ και Λιούις Χάμιλτον.

10. Νίκο Χούλκενμπεργκ (Γερμανία/Haas)

Το κορυφαίο άθλημα στον χώρο της αυτοκίνησης, το παγκόσμια πρωτάθλημα της Φόρμουλα 1 κάνει πρεμιέρα την Κυριακή 5 Μαρτίου στις 17:00 (ΑΝΤ1) το απόγευμα με τον πρώτο αγώνα της χρονιάς στην πίστα Σακχίρ στο Μπαχρέιν. Δέκα ομάδες και 20 οδηγοί ρίχνονται στην μάχη και υπόσχονται μεγάλες συγκινήσεις και πλούσιο θέαμα. Ο κάτοχος του τίτλου, ο Ολλανδός οδηγός της Red Bull Racing, Μαξ Φερστάπεν, είναι και φέτος το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο και ακολουθεί ο Μονεγάσκος οδηγός της Ferrari, ο Σαρλ Λεκλέρ.

Η φετινή σεζόν θα είναι ένας μαραθώνιος καθώς αποτελείται από 23 Grand Prix και 6 Αγώνες Σπριντ. Η αρχή θα γίνει και φέτος στο Μπαχρέιν και την πίστα του Σακχίρ το τριήμερο 3-5 Μαρτίου.

Η πίστα του Μπαχρέιν έκανε το ντεμπούτο της στη Formula 1 το 2004 και έχει καθιερωθεί στο πρόγραμμα αγώνων του σπορ. Έχει μήκος 5.412 μέτρα, αποτελείται από 15 στροφές και διαθέτει τρεις ζώνες DRS. Την Κυριακή στο Grand Prix οι οδηγοί θα διανύσουν 57 γύρους.

Η πίστα είναι γνωστή για την μεγάλη καταπόνηση που ασκεί στα ελαστικά και αυτό πάντα είναι ένα πρόβλημα για τους οδηγούς. Νικητής το 2022 ήταν ο Σαρλ Λεκλέρ (Ferrari), ενώ το ρεκόρ πίστας κατέχει ο Πέδρο Ντε Λα Ρόσα από το 2005 με χρόνο 1:31,447.