Άλλα Σπορ

Πόλο Γυναικών: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Σαμπαντέλ

Σάββατο, 1 Απριλίου 2023 - 20:16

Η Σαμπαντέλ επικράτησε 9-8 της Ματαρό στον ισπανικό "εμφύλιο" τελικό του final 4 του Len Champions League στη Βαρκελώνη και κατέκτησε το τρόπαιο για έκτη φορά στην ιστορία της.

Ο ισπανικός «εμφύλιος» κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό μέσα σε ένα δίλεπτο στη δεύτερη περίοδο, όταν η ομάδα του Νταβίντ Πάλμα πέτυχε τρία αναπάντητα γκολ και προηγήθηκε 5-2. Από κει και πέρα η πρωταθλήτρια Ισπανίας, με την εμπειρία της και την εξαιρετική της άμυνα, διαχειρίστηκε το προβάδισμα.

Η Ματαρό, η οποία στα τρία πρώτα οκτάλεπτα είχε 0/7 με παίκτρια παραπάνω, κατάφερε να πλησιάσει στο γκολ (8-7), 5΄25΄΄ πριν τη λήξη, αλλά η άμεση απάντηση της Ρουίθ και ακόμη δύο αποκρούσεις της Εστερ σε παίκτρια παραπάνω επέτρεψαν στη Σαμπαντέλ να κρατήσει το προβάδισμα.

Η Φαν ντε Κράατς μείωσε σε 9-8, η Ματαρό «έβγαλε» μία άμυνα με παίκτρια λιγότερο, αλλά στην τελευταία επίθεση η Εστερ απέκρουσε το σουτ της Σέβενιχ από τα 2μ. και «επισφράγισε» την επιστροφή της ομάδας της στην κορυφή της Ευρώπης.

Προ Ρέκο (Ιταλία)

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων. Δείτε τις αναμετρήσεις της ημέρας και ενημερωθείτε για όλα τα αθλητικά νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο μέσα από την καθημερινή ροή αθλητικών ειδήσεων του tostoixima.gr