Φινάλε με κούπα για τον Παναθηναϊκό [vids]

Τετάρτη, 12 Απριλίου 2023 - 23:44

Οι «πράσινοι» νίκησαν ξανά με 3-2, με ανατροπή, τον Ολυμπιακό στο δεύτερο τελικό του League Cup και έκλεισαν τη σεζόν με έναν τίτλο.

Στην τελευταία του φετινή «παράσταση», ο Παναθηναϊκός πέτυχε μια μεγάλη νίκη, με ανατροπή! Αλλά έκανε και δώρο στους οπαδούς του, στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Καθώς νίκησε ξανά τον Ολυμπιακό. Με το ίδιο σκορ, 3-2 σετ, όπως στον πρώτο τελικό του Ρέντη. Το αποτέλεσμα ήταν να φτάσει στον τίτλο του League Cup και να κλείσει τη σεζόν με ένα τρόπαιο!

Στο πρώτο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο και ξέφυγαν αρχικά με 10-6 χάρη στους 3 σερί άσσους του Ιντάλγκο. Στο καίριο σημείο πήραν διαφορά τριών πόντων (23-20) και πήραν το πρώτο σετ με το χαμένο σερβίς του Ερνάντες για το 0-1 με 25-22.

Η συνέχεια ανήκε στο «τριφύλλι». Καθώς με το μπλοκ του να κάνει τη διαφορά, έφτασε στην ισοφάριση. Στο πιο καθοριστικό σημείο του ματς, με το σκορ στο 9-10, οι «πράσινοι» έκαναν σερί 6-0 και βρέθηκαν μπροστά με 15-10. Το προβάδισμα έφτασε στο 22-14 και το σετ έκλεισε με 25-17, χάρη στη χαμένη επίθεση του Στερν, για το 1-1.

Νέα ανατροπή σκηνικού στον τρίτο σετ. Ο Ολυμπιακός από την αρχή επέβαλλε το ρυθμό του και βρέθηκε στο 17-10. Οι «πράσινοι» έχασαν την επαφή με το σκορ και απλά παρακολούθησαν τους αντιπάλους του. Ο Ιντάλγκο τέλειωσε το σετ με 25-17, για το 1-2.

Το κλειδί στο τέταρτο σετ ήταν το σερί που έκανε το «τριφύλλι». Καθώς από το 2-6 του Ολυμπιακού στην αρχή, το μπλοκ των «πράσινων» με τον εξαιρετικό Κόβαρ έκανε τη διαφορά. Στην τελική ευθεία το σετ, ο Ερνάντες και Κόβαρ ήταν καθοριστικοί, έδωσαν πολύτιμους πόντους και με το χαμένο σερβίς του Τράβιτσα ήρθε το 25-22 για το 2-2.

Επιπλέον, στην τελική ευθεία του ματς και μετά το 7-7, ο Παναθηναϊκός έδειξε και χαρακτήρα και ψυχραιμία. Ο Ερνάντες πήρε τον πόντο για το 13-11, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 14-12, ωστόσο με τον πόντο από την πάιπ του Φράγκου ήρθε το 15-12 και η κατάκτησε του League Cup με τη δεύτερη νίκη, με 3-2 σετ.

Τα σετ 3-2 σε 2.12: 22-25, 25-17, 17-25, 25-23, 15-12