Πρωταθλήτρια Ελλάδας η ΑΕΚ [vid]

Τετάρτη, 31 Μαΐου 2023 - 21:55

Η Ένωση νίκησε 27-22 τον Ολυμπιακό στον πέμπτο τελικό και με 3-2 νίκες κατάκτησε για 5η φορά τον τίτλο πρωταθλητή.

Επιστροφή στα πρωταθλήματα για την ΑΕΚ. Μετά την περσινή απώλεια, παρά το πλεονέκτημα έδρας, στη σειρά των τελικών από τον Ολυμπιακό, φέτος η Ένωση αξιοποίησε το αβαντάζ που είχε. Διότι η έδρα έπαιξε ρόλο. Στην κατάμεστη αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, οι «κιτρινόμαυροι» με τον Ιβάν Μάτσκεβιτς, τον τερματοφύλακά τους (σ.σ.: αναδείχθηκε MVP) των τελικών να κάνει άλλο ένα μεγάλο ματς, επικράτησαν 27-22 και κατέκτησαν το πέμπτο πρωτάθλημα στην ιστορία τους.

Η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα. Βασίστηκε στα δύο σημαντικά σερί που έκανε, ένα σε κάθε ημίχρονο, στον πέμπτο τελικό. Όπως και στην επιθετική της πολυφωνία. Μιας και είχε τέσσερις παίκτες με τουλάχιστον 4 γκολ. Καταρχάς στο πρώτο ημίχρονο έκανε επί μέρους 4-0 για να μετατρέψει το 8-6 σε 12-6. Επίσης, στο δεύτερο ημίχρονο ένα ακόμα σημαντικό σερί.

Αυτή τη φορά 5-0 για να βρεθεί από το -1 (15-16) στο +4 (20-16). Λίγο πριν το φινάλε βρέθηκε ξανά μπροστά με 6 γκολ, 27-21. Αντίθετα, ο περσινός πρωταθλητής Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να ακολουθήσει. Με εξαίρεση το πρώτο 6λεπτο, τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, στο υπόλοιπο διάστημα «κυνηγούσε» το σκορ, ενώ υστέρησαν ορισμένα από τα βασικά του επιθετικά «όπλα».

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-4, 8-5, 10-6, 12-8, 14-12 (ημχ), 15-15, 17-16, 20-17, 21-18, 24-20, 27-22.

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Τικ 4, Ζίβκοβιτς 1, Μαντάλινιτς 5, Νικολαϊδης, Τσέπιτς, Ηλιόπουλος 1, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης 2, Άρσιτς, Σόκολιτς, Ρογκούλσκι 4, Αλμέιδα, Λέμος 5, Κεδέρης 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 3, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας 1, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 1, Mπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

Διαιτητές: Φωτακίδης - Κινατζίδης, Κόκκινες: 37:55 Μοντόρο (επικίνδυνο παιχνίδι - δεν κρατήθηκε δελτίο), 39’ Σόκολιτς (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 4/4-1/3.