Η ΑΕΚ στην 4η της Stoiximan Basket League

Σάββατο, 7 Μαΐου 2022 - 19:48

Η ομάδας της Ένωσης μπορέι να έκανε τα εύκολα δύσκολα απέναντι στο Περιστέρι με 78-72 και κατάφερε και έφτασε στην νίκη και να εξασφαλίσει την τέταρτη θέση της Stoiximan Basket League.

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο απέναντι στο Περιστέρι, άντεξε προσπάθεια διαρκείας της ομάδας του Μίλαν Τόμιτς και με σημείο αναφοράς τον Κίνο Κολόμ έφτασε στη νίκη (78-72), κλειδώνοντας την τέταρτη θέση της Stoiximan Basket League

Ο πρώτος στόχος της σεζόν για την μπασκετική ομάδα της ΑΕκ ήρθε εις πέρας.

Το τελικό απότέλεσμα ήρθε σίγουρα σε μεγάλο βαθμό μετά την μεγάλη για άλλη μία φορά εμφάνιση του Κίνο Κολόμ, που με 21 πόντους και 7 ασίστ ηγήθηκε της ομάδας του. Στην προσπάθεια αυτή είχε βοήθεια τόσο από τον Ίαν Χάμερ με 18πόντους και 9 ριμπάουτ, αλλά όσο και από τον Μπράιαν Ανγκόλα με 10πόντους και 5 ριμπάουτ), που δείχνει σταδιακά να ανεβαίνει.

Η μεγάλη προσπάθεια για την ομάδα του Περιστερίου έγινε στο δεύτερο μέρος, με τον Δημήτρη Μωραϊτη να κάνει σπουδαία πράγματα (16π, 6ρ, 7ασ) και τον Τόμας Γκίελο (παίκτη-κλειδί )στην προσπάθεια ανατροπής με 15 πόντους και 4 τρίποντα. Η προπάθεια για αντροπή όμως έμεινε στην μέση, με την ΑΕΚ να κρατάει τα ηνία και να φτάνει στη νίκη στο φινάλε.

Στα του αγώνα…

Η ΑΕΚ μπήκε στην αναμέτρηση διάθεση να επιβάλλει τον ρυθμό της από την αρχή, βρίσκοντας λύσεις από Κουζέλογλου και Ανγκόλα (9-2, 3'). Το Περιστέρι από την πλευρά του προσπάθησε να ισορροπήσει τον αγώνα και με Μωραϊτη, Πέτεγουεϊ μείωσε από την περιφέρεια (14-10, 5'). Το περιστέρι συνέχισε την προσπάθεια αυτή και με τον Μωραϊτη να κάνει αισθητή την παρουσία του ξανά μείωσε (16-13, 6').

Η ομάδα της συνέχισε να χτυπάει κοντά στο καλάθι με τον Κολόμ και τον Φλιώνη, χτίζοντας διαφορά (20-13, 8'). Το Περιστέρι ανέβασε την ένταση στην άμυνα και με Κόζι και Μπιλάλη μείωσε σε 20-17 στο τέλος της περιόδου.

Με τους παίκτες της Ένωσης να είναι αποτελεσματικοί στην άμυνα και με τους Μαυροειδή, Ανγκόλα να δίνουν λύσεις στην επίθεση η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά ξανά (25-17, 13'). Οι παίκτες του Σεγκούρα ανέβασαν την απόδοσή τους. Η άμυνα αποτέλεσε σημείο αναφοράς και με τους Χάμερ, Κολόμ και Κουζέλογλου η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (37-22, 16'). Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τον έλεγχο, Χάμερ και Ανγκόλα σκόραραν, με την διαφορά να αυξάνεται (42-24, 19'). Με μια επιμέρους αντεπίθεση 5-0 από Μωραϊτη και Σαλούστρο όμως έγραψε τον επίλογο του πρώτου ημιχρόνου για το 42-29.

Η ομάδα του Περιστερίου στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε με ενέργεια στο παρκέ και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά με Αγκμπελίζ και Χρηστίδη (49-41, 24'). Με τον Χάμερ να πετυχαίνει τρίποντο όμως έδωσε την απάντηση η ΑΕΚ διαμορφώνοντάς το σκόρ σε 52-41, στο 25'. Στη συνέχεια δράση ανέλαβε ο Τόμας Γκίελο και με δικές του προσπάθειες το Περιστέρι μείωσε σε απόσταση βολής (52-50, 26'). Η ΑΕΚσε αυτό το σημείο της αναμέτρησης έδειχναν να έχουν μπλοκάρει επιθετικά και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν ισοφαρίζοντας με τον Πέτεγουεϊ (55-55, 28'). Με ένα επί μέρους 4-0 από Πετρόπουλο και Φλιώνη έδωσε εκ νέου τον έλεγχο στην Ένωση, διατηρώντας τον έλεγχο ως το τέλος της περιόδου (59-55).

Με μία μικρή αντεπίθεση και με ένα 5-0 από Ράουτινς και Μαυροειδή άρχισε η τέταρτη περίοδος για την ΑΕΚ (64-55, 33'). Η ομάδα του Περιστερίου προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε με τον Χρηστίδη (66-60, 34'). Με τον Χάμερ να σκοράρει και με τον Χρηστίδη να κρατάει κοντά στο σκορ την ομάδα του το σκορ στο 36 λεπτό ήταν 68-62. Ο Κολόμ με βολές έστειλε την ΑΕΚ στο +6, αλλά ο Γκίελο με τρίποντο μείωσε σε απόσταση ενός σουτ (70-67, 37').

Ο αγώνας συνεχίστε δείχνοντας ότι πρόκειται για μία αναμέτρηση ντέρμπι

Με τον Κολόμ με δύσκολο λέι απ να γράφει το 72-67,και με τον Γκίελο να μειώνει σε 72-70 με τρίποντο 28,5'' για το τέλος.

Ο Χάμερ με βολές διαμόρφωσε το 74-70, με τον Μωραϊτη να απαντάει αμέσως για το 74-72, 18,1'' για το τέλος. Ο Κολόμ κέρδισε ένα ακόμα φάουλ και με βολές έστειλε ξανά την Ένωση στο +4 (76-72, 17,1'' για το τέλος). O Πέτεγουεϊ αστόχησε σε τρίποντο και ο Κολόμ με εύστοχο ζευγάρι βολών στα 9,5'' για το τέλος διαμορφώνοντας το τελικό σκορ του ντέρμπι 78-72. Η ομάδα της ΑΕΚ μετά από αυτή την δύσκολη όπως αποδείχτηκε νίκη κατάφερε και πήρε την τέταρτη θέση στην κατάταξη της Stoiximan Basket League, και με πλεονέκτημα έδρας στον πρώτο γύρο των πλέι οφ

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-29, 59-55, 78-72.