NBA: Προβάδισμα για Χιτ και Σανς

Τετάρτη, 11 Μαΐου 2022 - 10:27

Οι Μαϊάμι Χιτ συνέτριψαν 120-85 των Σίξερς και πήραν… κεφάλι στην σειρά (3-2) των ημιτελικών της ανατολικής περιφέρειας, ενώ και οι Σανς απέχουν μια νίκη από τον τελικό μετά το επιβλητικό 110-80 επί των Μάβερικς.

Στην FTX Arena, οι Χιτ δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα της Φιλαδέλφεια και επέβαλλαν από νωρίς τον ρυθμό τους. «Εχτισαν» διψήφια διαφορά από το πρώτο 12λεπτο, είχαν σε σπουδαία βραδιά τον Μπάτλερ (23 π.) και στην τελευταία περίοδο… έστησαν πάρτι για το +35! Ο Χάρντεν έμεινε στους 14 πόντους, ο Νιανγκ είχε 0/6 τρίποντο και η διαφορά μεταφέρεται πλέον για την Φιλαδέλφεια, όπου το Μαϊάμι χρειάζεται μια νίκη για την πρόκριση και οι Σίξερς θα επιχειρήσουν να φέρουν στα ίσα την σειρά.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-19. 56-44, 81-66, 120-85

Χιτ: Τάκερ 10 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπάτλερ 23 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αντεμπάγιο 12 (6 ριμπάουντ), Βίνσεντ 15 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Στρους 19 (4/10 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Χάισμιθ 6 (2), Μάρτιν 2 (1/5 σουτ), Ντέντμον 2 (1/5 σουτ), Γιουρτσεβέν 4, Χίρο 10, Ολαντίπο 13 (1), Ρόμπινσον 4 (1)
Σίξερς: Χάρις 12 (5/14 σουτ, 2 τρίποντα), Γκριν 6 (2), Εμπίντ 17 (5 ριμπάουντ), Μάξι 9 (2/10 σουτ, 1 τρίποντο), Χάρντεν 14 (5/13 σουτ, 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Νιάνγκ (0/6 τρίποντα), Ριντ 7 (8 ριμπάουντ), Μπάζι, Τάιμπουλ 3 (1), Μίλτον 9 (2/8 σουτ, 1 τρίποντο), Κορκμάζ 6, Σπρίνγκερ 2

Στο Φoίνιξ, οι Σανς απάντησαν επιβλητικά μετά από δύο κολλητές ήττες στους Μαβερικς επικρατώντας με το εμφατικό 110-80 και προηγούνται πλέον στην σειρά με 3-2. Ο Μπούκερ (28 πόντους) «βγήκε» μπροστά στο σκοράρισμα, ο Έιτον πρόσθεσε 20 πόντους και «κατέβασε» εννέα ριμπάουντ και οι «Ηλιοι» με εξαιρετική εμφάνιση στην επανάληψη (49-46 ημίχρονα) κατέβαλαν την αντίσταση των Μάβερικς που σε ένα ακόμα ματς, βασίστηκαν στις ορέξεις του Ντόνσιτς που σταμάτησε στους 28 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-26, 49-46, 82-60, 110-80

Σανς: Κράουντερ 3 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρίτζες 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Έιτον 20 (9 ριμπάουντ), Πολ 7 (1 τρίποντο, 10 ασίστ), Μπούκερ 28 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουέινραϊτ, Κρεγκ 6 (2), Τζόνσον 14 (1), ΜακΓκί, Μπιγιόμπο 7 (6 ριμπάουντ), Πέιν, Χόλιντεϊ 3 (1), Σάμετ 8 (1)
Μάβερικς: Φίνι-Σμιθ 8 (2), Μπούλοκ (0/5 σουτ), Πάουελ, Μπράνσον 21 (7 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 28 (2/8 τρίποντα, 11 ριμπαουντ), Κλέμπερ 4 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουτν), Μπέρτανς 10 (3), Μπράουν, Κρις 2, Μπερκ 2, Ντίνγουιντι 2, Ντιλικίνα 3, Γκριν