Η Λάρισα «κλείδωσε» την 7η θέση

Τετάρτη, 11 Μαΐου 2022 - 21:02

Με αντεπίθεση στο τελευταίο πεντάλεπτο νίκησε 84-77 τον Προμηθέα και θα συμμετάσχει στα πλέι οφ της Basket League.

Μεγάλη νίκη για την ομάδα της Λάρισας κόντρα στον Προμηθέα, στο εξ αναβολής ματς της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Οι Λαρισαίοι επικράτησαν 84-77 και κατάφεραν να «κλειδώσουν» την 7 θέση στο πρωτάθλημα, μαζί με τη συμμετοχή στα πλέι οφ. Ένα αποτέλεσμα που έφερε τη Λάρισα στο 11-12. Με την ομάδα του Τακιανού να συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία. Αντίθετα, οι Πατρινοί έχουν πλέον ρεκόρ 12-12 και θα πρέπει να παλέψουν για να τερματίσουν στην 5η θέση.

Ματς πολλών συγκινήσεων

Ο Προμηθέας έκανε εξαιρετική εκκίνηση στο ματς και προηγήθηκε 11-2. Αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η καλή άμυνα της Λάρισας, με τις σωστές επιθετικές επιλογές, την επέτρεψαν να «τρέξει» σερί 15-2 και να προηγηθεί 17-13. Με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 19-16. Στη δεύτερη περίοδο, οι Θεσσαλοί μπήκαν δυνατά ξανά, έκαναν ένα ακόμα σερί 7-0 και βρέθηκαν στο +10 (26-26). Ο Προμηθέας πλησίασε στους 3 (26-23), αλλά η Λάρισα με συνεχόμενα τρίποντα μεγάλωσε την υπέρ της διαφορά κι έκλεισε το ημίχρονο με 44-30.

Η ψυχραιμία της Λάρισας στο φινάλε

Ο Προμηθέας προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς. Κατάφερε να μειώσει κάτι από τους δέκα πόντους (49-41 και 57-50) , αλλά στη συνέχεια τα τρίποντα από την πλευρά της Λάρισας, έφεραν το σκορ στο 61-52 στο 30ό λεπτό. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Πατρινοί με σερί 17-5 γύρισαν το ματς και προηγήθηκαν 69-66 στο 35ο λεπτό. Η Λάρισα, όμως, με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, έκανε ένα επί μέρους 18-8 και έφτασε στη νίκη με 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-30, 61-52, 84-77.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε το στατιστικό του ματς.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.