Νίκη πρωτιάς για τον Ολυμπιακό στην Πάτρα

Τετάρτη, 11 Μαΐου 2022 - 21:57

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 94-68 του Απόλλωνα στην αχαϊκή πρωτεύουσα και κατέκτησαν και μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Δεύτερη νίκη μέσα σε λίγες ημέρες για την ομάδα του Ολυμπιακού, πριν πάει στο Βελιγράδι για το Final-4 της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν συνάντησαν προβλήματα στην Πάτρα και επικράτησαν 94-68 του Απόλλωνα. Ένα αποτέλεσμα που έδωσε και μαθηματικά στην ομάδα του Μπαρτζώκα την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Basket League.

Έδειξε σοβαρότητα

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν νωχελικός στην άμυνα. Με τον Απόλλωνα να μένει μέσα στο ματς ως το 6ο λεπτό (11-11). Ο Λούντζης έφερε τους «ερυθρόλευκους» στο +5 (16-11), για να κλείσει το δεκάλεπτο 19-16 για τους φιλοξενούμενους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ανέβασε… στροφές και βρέθηκε στο +15 (41-26) στο 16ο λεπτό. Ο Απόλλων μείωσε κάτω από τους δέκα (36-45), αλλά στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Μπαρτζώκα πήγε ξανά σε διψήφια διαφορά (48-36).

Μοίρασε το χρόνο συμμετοχής

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο. Εκμεταλλευόμενος την ικανότητα των Ντόρσεϊ και Παπανικολάου. Με τη διαφορά να ξεπερνά τους 20 πόμντους (62-40) στο24’. Ο Μήτρου-Λονγκ ήταν ο παίκτης που έκανε πολλές δουλειάς στο παρκέ για τους Πατρινούς και κράτησε τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, με την περίοδο να λήγει 52-73. Στην τελευταία, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά και διεύρυναν το προβάδισμά τους στους 27 πόντους, στο 36’ (58-85). Οι άμυνες χαλάρωσαν και το τελικό σκορ στην αχαϊκή πρωτεύουσα ήταν 68-94.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 36-48, 52-73, 68-94.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.