Η Βίρτους πήρε το Eurocup και πάει Euroleague

Τετάρτη, 11 Μαΐου 2022 - 23:52

Η ιταλική ομάδα νίκησε 80-67 στον τελικό την τουρκική Μπούρσασπορ. Πανηγύρισε την κούπα μαζί με το εισιτήριο για την κορυφαία, συλλογική διοργάνωση.

Μεγάλη βραδιά για την ιστορική Βίρτους Μπολόνια. Η ιταλική ομάδα επικράτησε 80-67 της τουρκικής Μπούρσασπορ στον τελικό του Eurocup και κατέκτησε τον τίτλο. Όμως, αυτή η κούπα έχει διπλή αξία. Διότι με τη νίκη της, πήρε το εισιτήριο για την Euroleague της επόμενης σεζόν. Μάλιστα, επιστρέφει στην κορυφαία, συλλογική διοργάνωση μετά από 14 χρόνια!

Με κορυφαίο τον Τεόντοσιτς

Ο Σέρβος γκαρντ ήταν αυτός που καθοδήγησε την ιταλική ομάδα. Σημείωσε 21 πόντους και ηγήθηκε της επίθεσης για την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο. Σημαντική ήταν η προσφορά του Μπελινέλι με 12 πόντους, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Ζαϊτέ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. Η Βίρτους από την αρχή έλεγξε το ματς. Κατάφερε νωρίς να βρεθεί στο +7 (14-7). Είχε καλή αμυντική λειτουργία και η πρώτη περίοδος την βρήκε να προηγείται με 25-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό ήταν ανάλογο. Η διαφορά κυμάνθηκε σε διψήφια διαφορά. Η ιταλική ομάδα βρέθηκε ακόμα και στο +15 (40-25) για να ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με +10 (41-31).

Πάλεψε η Μπούρσασπορ, η Βίρτους ήταν καλύτερη

Η ιταλική ομάδα διατήρησε τη διαφορά σε καλά επίπεδα. Αλλά στην τρίτη περίοδο η Μπούρσασπορ έβγαλε αντίδραση. Από το 50-35 μείωσε σε 50-43. Αλλά εκεί ανέλαβε δράση ο Τεόντοσιτς που δεν είχε… αντίπαλο και έστειλε εκ νέου τη διαφορά στους 15 πόντους (58-43). Οι Τούρκοι ήταν μαχητικοί και στο 30ό λεπτό μείωσαν σε 62-53. Η αντεπίθεση από την Μπούρσασπορ την έφερε στο -5 (64-59). Όμως, η Μπολόνια έχει βάθος στον πάγκο, πολλές λύσεις και ξέφυγε ξανά με +10 (70-60), για να επικρατήσει τελικά 80-67.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 41-31, 62-53, 80-67.