Ένας Γιάννης δεν μπορούσε να σταματήσει τους Σέλτικς (vids)

Σάββατο, 14 Μαΐου 2022 - 05:28

Ο Αντετοκούνμπο ήταν συγκλονιστικός στο Game 6 των ημιτελικών στο Μιλγουόκι (44π., 20ρ., 6 ασ.), αλλά δεν μπορούσε να νικήσει μόνος την τριάδα των Τέιτουμ (46π.), Μπράουν (22π.) και Σμαρτ (21π.) που είχαν 16/31 τρίποντα και οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη με 108-95. Την Κυριακή στη Βοστώνη το Game 7 που θα κρίνει την πρόκριση στους τελικούς της Ανατολής.

Κατάθεση ψυχής από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο Greek Freak ήταν συγκλονιστικός στο Game 6 των ημιτελικών της Ανατολικής Περιφέρειας, στο Μιλγουόκι, ανάμεσα στους Μπακς και τους Σέλτικς. Αλλά και... μόνος για ένα τόσο σημαντικό ματς. Διότι μπορεί ο Χόλιντεϊ να σκόραρε 17 πόντους, αλλά με 7/17 σουτ και 3/10 τρίποντα δεν έκανε ζημιά στη Βοστώνη. Οι Σέλτικς είχαν μια τριάδα «φωτιά». Τέιτουμ, Μπράουν και Σμαρτ που πέτυχαν μαζί 89 πόντους με 16/31 τρίποντα. Πλέον, η πρόκριση στους τελικούς της Ανατολής όπου περιμένει το Μαϊάμι θα κριθεί στο Game 7, στην έδρα των Σέλτικς, το βράδυ της Κυριακής (15/5, 22:30).

Η «μοναξιά» του MVP Αντετοκούνμπο

Ο έκτος αγώνας των ημιτελικών της Ανατολής ανάμεσα στους Μπακς και τους Σέλτικς ήταν μια κόντρα του Αντετοκούνμπο με τον Τέιτουμ. Συγκλονιστική εμφάνιση και από τους δύο. Ο Γιάννης ήταν αυτός που κράτησε το Μιλγουόκι μέσα στο ματς όσο μπορούσε. Πέτυχε 44 πόντους με 12/27 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 14/15 βολές. Παράλληλα, είχε 20 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 3 επιθετικά, 6 ασίστ, 2 κοψίματα και ένα κλέψιμο σε 41 λεπτά. Αλλά ό,τι κι αν έκανε ο Greek Freak, ουσιαστικά δεν είχε έναν συνοδοιπόρο. Δεν είχε έναν άλλο συμπαραστάτη για την τιτανομαχία. Ο Χόλιντεϊ έβαλε 17 πόντους, αλλά με 7/17 σουτ εκ των οποίων είχε 3/10 τρίποντα. Λόπες, Άλεν και Πόρτις πέτυχαν μαζί 13 πόντους.

Τα «όργια» του Τέιτουμ

Στην άλλη πλευρά, η Βοστώνη έκανε ένα πολύ μεγάλο ματς. Ειδικότερα στα σουτ από μακρινή απόσταση. Με την τριάδα των Τέιτουμ, Μπράουν και Σμαρτ να έχουν 16/31! Αυτός που ήταν ασταμάτητος, on fire όλη τη βραδιά ήταν ο Τέιτουμ. Τελείωσε το ματς με 46 πόντους, έχοντας 7/15 τρίποντα, 10/17 δίποντα και 5/7 βολές! Μαζί με 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Αλλά έκανε τεράστια ζημιά στους Μπακς στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν το Μιλγούκι μείωσε 81-85, 8:42 για το φινάλε. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Μπράουν και Σμαρτ. Με 22 και 21 πόντους, αντίστοιχα και μεγάλη δουλειά. Καθοριστικός ήταν και ο Άλ Χόρφορντ. Ο σέντερ των Σέλτικς μπορεί να σκόραρε μόλις δύο πόντους, αλλά είχε 10 ριμπάουντ, 4 κοψίματα, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο!

Οι Σέλτικς τα έβαζαν από παντού

Η ομάδα της Βοστώνης από την αρχή είχε τον έλεγχο στο ματς. Ξεκίνησε με καλά ποσοστά από μακρινή απόφαση και βρέθηκε να προηγηθεί νωρίς-νωρίς με 15-6. Η απάντηση ήταν άμεσα από τους Μπακς. Με τον εκπληκτικό Γιάννη που οδήγησε την ομάδα του σε επί μέρους 16-2 για να βρεθούν στο 22-17. Τα τρίποντα βοήθησαν τους Σέλτικς να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα 28-26 στο τέλος της περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο η Βοστώνη συνέχισε να σκοράρει από μακρινή απόσταση, σε αντίθεση με τους Μπακς που δεν είχε λύσεις πέραν του Greek Freak. Μάλιστα, το τρίτο φάουλ που δέχθηκε λίγο πριν το ημίχρονο ήταν κομβικό για τη συνέχεια. Με το ημίχρονο να τελειώνει 53-43 υπέρ των «Κελτών».

Ό,τι κι αν έκανε ο Γιάννης δεν έφτανε

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Σέλτικς συνέχισαν να «εκτελούν» από μακριά και προηγήθηκαν με 15 πόντους (63-48) και λίγο αργότερα με 18 (68-50)! Ο Αντετοκούνμπο το πήρε πάνω του. Ήταν εκείνος που έκανε ό,τι μπορούσε για να επιστρέψουν οι Μπακς. Το πέτυχε εν μέρει αφού το Μιλγουόκι μείωσε σε 70-62, για να κλείσει η περίοδος 82-70. Ο Γιάννης σήμανε το σύνθημα για την αντεπίθεση. Με το δεύτερό του τρίποντο έφερε τους πρωταθλητές στο -4 (81-85) 8:42 για το τέλος. Εκεί, όμως, ο Τέιτουμ πέτυχε μεγάλα σουτ και 7 σερί πόντους και ουσιαστικά το ματς κρίθηκε, για να λήξει 108-95.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-28, 43-53, 70-82, 95-108.