Ματσάρα το clasico, στον τελικό η Ρεάλ Μαδρίτης [vids]

Πέμπτη, 19 Μαΐου 2022 - 23:58

Μετά από ένα συναρπαστικό δεύτερο ημιτελικό και επί μέρους 26-11 στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Μαδριλένοι γύρισαν το ματς, νίκησαν 86-83 και θα αντιμετωπίσουν στον τελικό την Εφές.

Συναρπαστικός ήταν και ο δεύτερος ημιτελικός στο Final-4 του Βελιγραδίου. Η Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεψε στο δεύτερο μέρος του ματς με την Μπαρτσελόνα. Μετά το εις βάρος της 34-45 στα μισά του ματς, έκανε ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 26-11 και γύρισε το ματς. Στο τέλος είχε ψυχραιμία και πήρε τη νίκη με 86-83. Μαζί με το εισιτήριο για τον τελικό, εκεί όπου θα αναμετρηθούν το βράδυ του Σαββάτου με την Εφές.

Το πρώτο μέρος ανήκε στην Μπαρτσελόνα

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε καλά το ματς και έβαλε δύσκολα στην Μπαρτσελόνα. Με τον Γιαμπουσέλε να μπαίνει «ζεστός» και να δίνει προβάδισμα 6-2, οι Μαδριλένοι έδειχναν πώς είχαν τον έλεγχο. Όμως, στην άλλη πλευρά ο Λαπροβίτολα ήταν εκείνος που έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση. Καθοριστική ήταν και η είσοδος του Ντέιβις που έδωσε λύσεις στην επίθεση με τα σουτ από μέση απόσταση. Το τρίποντο του Μίροτιτς έφερε τους «μπλαουγκράνα» μπροστά με 15-14, για να κλείσει το δεκάλεπτο 19-19. Στο 23-27 για τη Ρεάλ, οι Καταλανοί έκαναν ένα δικό τους σερί 6-0 για να περάσουν 29-27. Με το σκορ στο 34-33, Μίροτιτς και Λαπροβίτολα έφερε την Μπαρτσελόνα στο 43-33, με το ημίχρονο να τελειώνει 45-34.

Ο Κοζέρ το ξεκίνησε, ο Γιούλ το τελείωσε

Η Μπαρτσελόνα κράτησε το +11 (54-43) ως το 25', αλλά εκεί μπήκε στην… εξίσωσε ο παράγοντας Κοζέρ. Ο Γάλλος γκαρντ σημείωσε 9 πόντους, έκανε δύο κλεψίματα και ήταν καθοριστικός στην ανατροπή των Μαδριλένων. Η Ρεάλ έκανε επί μέρους 17-2 με δύο σερί. Αρχικά 7-0 και μετά το καλάθι του Ντέιβις (56-50) ένα ακόμα με 10-0 με τον Κοζέρ να κλείνει την περίοδο για το 60-56 των «μπλάνκος».

Η ομάδα του Λάσο με τον Γιούλ βρέθηκε στο +7 (68-61) στο 34' και το 36' (66-73). Με Λαπροβίτολα και Μίροτιτς η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε 75-75 (2:45). Ξανά ο Κοζέρ με 5 πόντους έκανε το 80-75. Ο Έξουμ μείωσε στον πόντο (83-84), ο Γιούλ έβαλε μια βολή (83-85) αλλά έχασε τη δεύτερη. Ο Γιαμπουσέλε πήρε το επιθετικό, ευστόχησε σε 1/2 βολές και διαμόρφωσε το τελικό 86-83 για τους Μαδριλένους, που πήραν το εισιτήριο για τον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 45-34, 56-60, 83-86.