Εντυπωσιακή ανατροπή του Γκόλντεν Στέιτ και μήνυμα πρόκρισης [vids]

Σάββατο, 21 Μαΐου 2022 - 09:50

Οι Γουόριορς γύρισαν τον δεύτερο τελικό, στον οποίο βρέθηκαν στο -19 (53-34) και επικράτησαν 126-117 του Ντάλας κάνοντας το 2-0 στη Δύση.

Μεγάλη νίκη πέτυχαν οι Γουόριορς απέναντι στους Μάβερικς για να κάνουν το 2-0 στην σειρά των τελικών στην Δύση.

Ξεκάθαρο προβάδισμα πήραν οι Γουόριορς με τη νίκη τους κόντρα στους Ντάλας Μάβερικς με 126-117. Σε έναν τρομερό δεύτερο τελικό για την περιφέρεια της Δύσης.

Το Ντάλας κάποια στιγμή πήγε την υπέρ του διαφορά στους 19 πόντους, στα μισά της 2ης περιόδου. Κι έκλεισε το ημίχρονο με 58-72.

Οι Γουόριορς όμως με τον Στεφ Κάρι να παίρνει μπρος έκαναν την μεγάλη ανατροπή. Ροκάνισαν την διαφορά, μειώνοντας τελικά σε 83-85 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Πριν περάσουν μπροστά με 86-85 με τρίποντο του Ότο Πόρτερ στην πρώτη φάση της τέταρτης περιόδου.
Το Ντάλας ισοφάρισε σε 90-90 και 92-92, ωστόσο το Γκόλντεν Στέιτ απάντησε με ένα σερί 7-0 για το 99-92, χωρίς να χάσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα.

Ο Στεφ Κάρι πέτυχε 32 πόντους (με 6 τρίποντα και οκτώ ριμπάουντ). Ο Κεβόν Λούνεϊ έκανε career-high με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για το Ντάλας ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν εκπληκτικός με 42 πόντους (18 στην πρώτη περίοδο, δύο λιγότερους από το Game 1). Αλλά δεν ήταν αρκετός για να μπορέσει να αντιμετωπίσει τους υπερηχητικούς «πολεμιστές».

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-32, 58-72, 83-85, 126-117