Οι Χιτ «άλωσαν» τη Βοστώνη με σούπερ Αντεμπάγιο [vids]

Κυριακή, 22 Μαΐου 2022 - 06:43

Το Μαϊάμι πήρε ξανά το πλεονέκτημα της έδρας. Μπρέικ από την ομάδα του Σποέλστρα στο «Garden», καθώς νίκησε 109-103 με έναν εξαιρετικό Αντεμπάγιο (31π., 10ρ., 6 ασ., 4 κλ.) που έπαιξε και για τον Μπάτλερ.

Η αποστολή που έχει το Μαϊάμι, στο πρώτο ματς στη σειρά των τελικώ στη Βοστώνη, στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία. Οι Χιτ ήθελαν να κάνουν μπρέικ και να επανακτήσουν το πλεονέκτημα της έδρας. Κάτι που πέτυχαν. Καθοδηγούμενοι από έναν εξαιρετικό Αντεμπάγιο, επικράτησαν 109-103 και προηγούνται πλέον με 2-1. Όλα αυτά παρότι χρειάστηκε να αγωνιστούν χωρίς τον Μπάτλερ στο δευτέρου ημιχρόνου. Το τέταρτο ματς θα διεξαχθεί ξημερώματα Τρίτης.

Εντυπωσιακοί Χιτ στο ξεκίνημα

Το Μαϊάμι έδειξε από τα πρώτα λεπτά πώς ήθελε όσο τίποτα άλλο τη νίκη. Με τον Αντεμπάγιο να είναι ο βασικός «πυλώνας» στην επίθεση. Παράλληλα, οι Χιτ έκαναν πολύ καλή δουλειά στην άμυνα. Το μαρτυρούν η έκταση του σκορ και η εικόνα που είχε το Game 3. Το πρώτο στην έδρα της Βοστώνης. Η κυριαρχία που είχε το Μαϊάμι φάνηκε και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με το σκορ στο 29-10 (9'). Οι Χιτ συνέχισαν να παίζουν δυναμικά στην άμυνα. Στην επίθεση αναζητούσαν το σουτ με τις καλύτερες προϋποθέσεις. Έτσι, η πρώτη περίοδος έληξε με +21 (39-18).

Το Μαϊάμι είχε τον απόλυτο έλεγχο

Οι Σέλτικς έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα. Πολλά λάθη από την πλευρά τους. Με το Μαϊάμι να τελειώνει το ματς με 19 κλεψίματα. Επίδοση ρεκόρ στην ιστορία του οργανισμού. Αξιοποιώντας τα, όπως έπρεπε. Οι Χιτ πέτυχαν σχολικά πάνω από 30 πόντους, εκμεταλλευόμενοι τις κακές αντιδράσεις και επιλογές. Με τον Αντεμπάγιο να είναι πανταχού «παρόν» -έδωσε την ασίστ- και τον Μάρτιν να σκοράρει για τρεις, το Μαϊάμι έφτασε στο +26 (46-20) στο 15'. Το μεγαλύτερο προβάδισμά του. Οι Σέλτικς έψαχναν ουσιαστικές λύσεις, αλλά ήταν μάταιο. Τρίποντο του Τάκερ για το 51-26, δίποντο του Αντεμπάγιο για το 60-35, 2:39 για το ημίχρονο. Εκεί, όμως, υπήρξε μια χαλάρωση, η Βοστώνη έκανε ένα μίνι σερί και μείωσε σε 62-47 στο ημίχρονο, με το τρίποντο του Τέιτουμ.

Η απουσία του Μπάτλερ δεν φάνηκε

Το Μαϊάμι αναγκάστηκε να αγωνιστεί στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς τον Τζίμι Μπάτλερ.Ο ηγέτης των Χιτ είχε ενοχλήσεις στο γόνατο, με αποτέλεσμα να μην συνεχίσει στο ματς. Μια απουσία, πάντως, η οποία στο τρίτο δεκάλεπτο δεν στοίχησε στην ομάδα του Σποέλστρα. Με τον Αντεμπάγιο να συνεχίζει να κάνει τη διαφορά. Στο 27' με δίποντο πέτυχε το 69-51. Οι Σέλτικς μείωσαν στους 12 (69-57), αλλά ο Στρους με μεγάλο τρίποντο έφερε εκ νέου τη διαφορά στους 15 (72-57, 29'). Ο Χόρφορντ με τρίποντο μείωσε σε 74-65 (32'). Ο Ολαντίπο που ήρθε από τον πάγκο για να καλύψει το κενό του Μπάτλερ. Τα κατάφερε τελικά, όπως δείχνει το σκορ. Παίρνοντας πόντους από πολλούς, οι Χιτ έκλεισαν το δεκάλεπτο με +25 (87-72).

Αντεπίθεση η Βοστώνη - Χαρακτήρα νικητή το Μαϊάμι

Οι Σέλτικς έκανε την τελική τους αντεπίθεση στην 4η περίοδο. Με τον Μπράουν να είναι εξαιρετικός (40π.). Το τρίποντο του Γουίλιαμς κατέβασε τη διαφορά στους 9 (89-80, 39'). Από το 93-80 (41') οι «Κέλτες» έκαναν επί μέρους 12-0 και έφτασαν στον πόντο (93-92, 45'). Εκεί το Μαϊάμι έδειξε τον χαρακτήρα νικητή. Μεγάλο τρίποντο του Στρους, καλάθι του Αντεμπάγιο και δύο βολές του Τάκερ έκανα το 100-92 (47'). Ακολούθησε το τελευταίο λεπτό με πολλά φάουλ και βολές. Οι παίκτες των Χιτ ήταν εύστοχοι και έφυγαν νικητές από το Game 3 με 109-103.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-39, 47-62, 72-87, 103-109.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε το στατιστικό του τρίτου τελικού στην Ανατολή.