Ασταμάτητοι οι Γουόριορς, έκαναν το 3-0 στο Ντάλας [pics]

Δευτέρα, 23 Μαΐου 2022 - 06:40

Με κορυφαίο τον Άντριου Γουίγκινς (27π.,11 ρ., 3ασ.) οι «πολεμιστές» νίκησαν 109-100 στην έδρα των Μάβερικς και είναι μια νίκη μακριά από τους τελικούς του NBA.

Οι «πολεμιστές» του Γκόλντεν Στέιτ κέρδισαν άλλη μια «μάχη». Με το σκορ στο 3-0 υπέρ τους, στη σειρά των τελικών της Δύσης, είναι δεδομένο πώς θα πρόκειται για «βόμβα» μεγατόνων αν δεν περάσουν στους τελικούς του NBA. Έχουν και την ιστορία με το μέρους του.

Διότι σε 146 σειρές σε Play Off όπου μια ομάδα προηγήθηκε με 3-0, πάντα αυτή ήταν η νικήτρια! Οι Γουόριορς πέρασαν νικηφόρα από το Ντάλας, καθώς επικράτησαν 109-100 των Μάβερικς. Με τους Κάρι και Τόμπσον να σημειώνουν 50 πόντους μαζί, αλλά τον Άντριου Γουίγκινς να είναι ο παίκτης «κλειδί» για το διπλό. Ο φόργουορντ της ομάδας του Στιβ Κέρ πέτυχε 27 πόντους, πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε τρεις ασίστ.

Η υπεροχή των Γουόριορς

Οι «πολεμιστές» μπήκαν δυναμικά στο Game 3 των τελικών της δυτικής περιφέρειας. Με τον Λούνεϊ να συνεχίζει από εκεί όπου σταμάτησε στο Game 2, όπου πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του, στα πλέι οφ. Σερί 10-0 για το Γκόλντεν Στέιτ και το 9-7 έγινε 19-7, με το τρίποντο του Κάρι. Οι Γουόριορς προηγήθηκαν με +12 (19-7) στα μισά της πρώτης περιόδου. Πλην του Ντόντσιτς, καθοριστική ήταν και η παρουσία του Ντινγουίντι. Οι δύο τους συνέβαλαν για να επιστρέψουν οι Μάβερικς στο ματς. Έκαναν επί μέρους 11-4 και έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο μόλις τρεις πόντους πίσω από το Γκόλντεν Στέιτ (22-25).

Η αντίδραση του Ντάλας

Οι Μάβερικς κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς. Και όχι μόνο! Με την καλή τους άμυνα και τους Ντινγουίντι και Μπράνσον να σκοράρουν, το Ντάλας με νέο σερί 8-4 βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 30-29. Ο Ντόντσιτς δήλωσε «παρών», ενώ και ο Φίνλεϊ βοήθησε. Όλα αυτά ήταν κομβικά για να κάνουν η ομάδα του Κιντ την αντεπίθεσή της. Με αποτέλεσμα να φτάσει να προηγηθεί με 9 πόντους, 42-33, στο 20'. Το δίδυμο των Κάρι και Γουίγκινς το πήρε πάνω τους. Από τη μια σκόραραν, από την άλλη δημιουργούσαν. Έτσι, μέσα σε δύο λεπτά, το Γκόλντεν Στέιτ «απάντησε» με επί μέρους 10-0 και βρέθηκε στο 43-42, στο 22'. Δύο σερί τρίποντα από Τόμπσον και Μπράνσον και το κάρφωμα του Γουίγκινς διαμόρφωσαν το 47-48 του ημιχρόνου.

Η επίθεση των «πολεμιστών»

Από τις αρχές της 3ης περιόδου το Γκόλντεν Στέιτ πάτησε… γκάζι. Με αποτέλεσμα να μην μπορέσει ξανά το Ντάλας να τους πλησιάσει στο σκορ. Αρκετοί παίκτες έδιναν λύσεις στην επίθεση. Από το τρίποντο του Ντινγουίντι (56-59, 29') ακολούθησε σερί 8-0 με Γουίγκινς, Γκριν, Τόμπσον, Κάρι για να γίνει το σκορ 67-56 στο 32'. Ειδικότερα ο Κάρι, όποτε χρειάστηκε, ηγήθηκε του σκοραρίσματος. Η διαφορά συνέχισε να είναι στα όρια των 10 πόντων για τους Γουόριορς. Ο Κάρι με ένα ακόμα τρίποντο την ανέβασε στους 14 (78-64) στο 35', για να κλείσει η περίοδος με 78-68 για τους «πολεμιστές».

Ασταμάτητοι Γουίγκινς και Ντόντσιτς

Ο Ντόντσιτς πάλευε σχεδόν μόνος. Ξεπέρασε και τους 40 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετοί. Διότι ο Ντινγουίντι έδωσε λύσεις αλλά δεν είχε διάρκεια. Το ίδιο και ο Μπράνσον. Όταν ο Μπούλοκ έχει 0/10 σουτ (0/7 τρ.) και ο Κλέμπερ 0/5 εντός παιδιάς, δεν μπορείς να περιμένεις πολλά. Πόσω δε μάλλον το Ντάλας! Δεν υπήρχε τρόπος να γυρίσει το ματς. Με τα δύο τρίποντα του Τόμπσον, το προβάδισμα των Γουόριορς παγιώθηκε πάνω από τους 10 πόντους (86-74) στο 39'.

Το 5-0 των Μάβερικς (σ.σ: από το 89-78 στο 89-83) δεν είχε συνέχεια. Με τον Γουίγκινς να είναι κομβικός, ξανά +12 για το Γκόλντεν Στέιτ (95-83) στο 42'. Ο ίδιος με τρεις βολές έφερε την ομάδα του στο +14 (100-86) στο 44'. Με τρίποντο οι Μάβερικς κατέβασαν τη διαφορά στους 5 (104-99), αλλά ο Πουλ στα 54,2'' με δικό του τρίποντο τέλειωσε το ματς (107-99). Με την αναμέτρηση να λήγει 109-100 μετά την ασίστ του Τόμπσον για τον Γκριν.

βββ

Τα δωδεκάλεπτα: 22-25, 47-48, 68-78, 100-109.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να διαβάσετε το στατιστικό του Game 3 στους τελικούς της Δύσης.