Μπρέικ του Προμηθέα κόντρα στην ΑΕΚ

Δευτέρα, 23 Μαΐου 2022 - 22:10

Οι Πατρινοί έπαιξαν ωραίο μπάσκετ και νίκησαν 95-82 την Ένωση στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Ιδανικά ξεκίνησε στα φετινά Play Offs της Stoiximan Basket League ο Προμηθέας. Οι Πατρινοί έφυγαν νικητές από το κλειστό των Άνω Λιοσίων, καθώς επικράτησαν 95-82 της ΑΕΚ. Με τον τρόπο αυτό απέκτησαν μεγάλο πλεονέκτημα για να περάσουν στα ημιτελικά των πλέι οφ του πρωταθλήματος. Μια νίκη που ήρθε μέσα από την πολύ καλή επιθετική λειτουργία του Προμηθέα που πήγε το ματς σε μεγάλο σκορ. Το δεύτερο ματς της σειράς την Τετάρτη στην Πάτρα.

Υψηλό τέμπο

Η ομάδα του Γιατρά επέλεξε να δώσει γρήγορο ρυθμό στο ματς. Στο 2' ήδη το σκορ ήταν 7-2 υπέρ της. Με τη διαφορά να ανεβαίνει στο +6 (13-7) στο 4'. Η Ένωση είχε επιθετικό πόλο τον Ράουτινς. Με 4/4 τρίποντά του βρέθηκε στο 16-17, ενώ ο Ανγκόλα της έδωσε το προβάδισμα (18-17). Αλλά οι Πατρινοί ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα 3 πόντων (25-22) με buzzer beater τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ. Ο Ράουτινς με νέο τρίποντο (5/5) ισοφάρισε. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να αποκτήσει διαφορά μεγαλύτερη των 4 πόντων. Ο Δημήτρης Αγραβάνης πέτυχε το 32-36 στο 17'. Τρίποντο του Γκίκα (40-41) στο 19', ο Κουζέλογλου έκανε το 42-41 για να κλείσει το ημίχρονο με τρίποντο του Άντριτς (42-44).

Πάτησαν… γκάζι

Η ΑΕΚ έμεινε χωρίς σκορ στα πρώτα 3:26 του τρίτου δεκαλέπτου. Με τον Προμηθέα να φτάνει στο 49-42 με το τρίποντο του Φόστερ. Ο Χάμερ βοήθησε στην επίθεση, η Ένωση έκανε 10-5 και μείωσε στο καλάθι, στο 27'. Με πέντε διαδοχικούς πόντους του Σίμπσον, οι Πατρινοί βρέθηκαν στο +7 ξανά (59-52), ενώ ο Δημήτρης Αγραβάνης έφερε τη διαφορά στους 10 (62-52), για να σκοράρει και ο Ρέι για το 64-52. Με τον ίδιο να διαμορφώνει, με τρίποντο, το 69-58 στο φινάλε του τρίτο δεκαλέπτου. Ο Προμηθέας είχε βρει επιθετικό ρυθμό και το τρίποντο του Άντριτς οδήγησε τους Πατρινούς στο +15 (77-62). Ο Ρέι με τέσσερις σερί πόντους έκανε το 63-81, ενώ ο Γιάννης Αγραβάνης με νέο τρίποντο πέτυχε το 86-64 στο 34'. Η Ένωση κατάφερε να περιορίσει τη διαφορά, αλλά δεν απέφυγε την ήττα, με το ματς να λήγει 82-95.