Οι Σέλτικς κατατρόπωσαν τους Χιτ [vids]

Τρίτη, 24 Μαΐου 2022 - 06:13

Εύκολη 20άρα (102-82) για τη Βοστώνη, η οποία «καθάρισε» το ματς από την πρώτη περίοδο (29-11). Ξημερώματα Πέμπτης (03:30) το Game 5 στο Μαϊάμι.

Μια περίοδος ήταν αρκετά για να κάνει η Βοστώνη το 2-2 στη σειρά με το Μαϊάμι. Όντως έφταναν 12 λεπτά. Ειδικότερα τα πρώτα του ματς. Οι Σέλτικς έκαναν φοβερή εκκίνηση. Προηγήθηκαν 18-1 στο 7', με τους Χιτ να ξεκινούν με 0/14 σουτ εντός παιδιάς. Ήταν ενδεικτικό διάστημα για ό,τι επακολούθησε. Με την ομάδα του Ουντόκα να εκμεταλλεύεται την έδρα της, παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Σμαρτ.

Στην άλλη πλευρά, το Μαϊάμι ήταν υπερβολικά άστοχο, δεν πήρε σχεδόν τίποτα από τους βασικούς του κι αν δεν ήταν ο Ολαντίπο (23π.) η ήττα ενδεχομένως να ήταν μεγαλύτερη. Η Βοστώνη είχε επιθετικό πλουραλισμό με πέντε διψήφιους (σ.σ.: ο Τέιτουμ είχε 31π, τους 24 στο πρώτο ημίχρονο). Πλέον, οι δύο ομάδες έχουν ήδη στρέψει την προσοχή τους στο Game 5 που θα γίνει ξημερώματα Πέμπτης (03:30) στην έδρα των Χιτ.

Καταιγιστική περίοδος

Το πρώτο δωδεκάλεπτο έληξε 29-11 για τη Βοστώνη. Με το Μαϊάμι να σκοράρει με μεγάλη δυσκολία αυτούς τους 11 πόντους! Είναι αλήθεια ότι αυτό το χαμηλό σκοράρισμα οφείλεται σε δύο λόγους. Η μεν Βοστώνη έπαιξε εξαιρετική άμυνα στην πρώτη περίοδο. Δεν άφησε ελεύθερα σουτ στους Χιτ που έβλεπαν το καλάθι με τα... κιάλια! Το δε Μαϊάμι τα «έσπασε». Ξεκίνησε το Game 4 με 0/14 σουτ εντός παιδιάς. Χρειάστηκε να περάσει 8'38'' για να ευστοχήσουν στο πρώτο τους, με τον Ολαντίπο. Οι Σέλτικς προηγήθηκαν 8-0 και 18-1 (7'), ενώ με τις 3 βολές του Τέιτουμ έφτασαν στη μεγαλύτερη διαφορά της πρώτης περιόδου, το +22 (26-4). Ο Ολαντίπο ήταν αυτός που πάλευε μόνος του, για να κλείσει το δωδεκάλεπτο με 29-11 για τους Σέλτικς, με τους Χιτ να μετρούν 3/20 σουτ!

Αγριεμένοι Σέλτικς

Οι παίκτες του Ουντόκα συνέχισαν στο ίδιο τέμπο. Με το τρίποντο του Ολαντίμπο, το Μαϊάμι κατέβασε τη διαφορά στους 15 (29-14), αλλά η Βοστώνη ήταν on fire! Μπράουν και Ολαντίμπο ήταν «ζεστοί», ενώ και ο Ρόμπερτ Γουίλιμας έδινε λύσεις. Με το νταμπλ σκορ στο 15' (36-18). Ο Μπάτλερ μείωσε σε 40-23, για να ακολουθήσει σερί 10-0 και με τις βολές του Ρόμπερτ Γουίλιαμς το σκορ να γίνει 50-23 στο 20'. Το +27 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά για τους «Κέλτες» στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ολαντίπο έδειχνε να είναι απελπιστικά μόνος. Στο 21' μείωσε σε 53-28, φτάνοντας τους 18 πόντους. Η διαφορά έπεσε και στους 22 (55-33) στο 23' με τον Αντεμπάγιο, αλλά ο Τέιτουμ με δύο βολές διαμόρφωσε το 57-33 του ημιχρόνου. Η διαφορά 24 πόντοι, ο φόργουορντ των Σέλτικς είχε σκοράρει ισάριθμους ως τα μισά του ματς.

Με πατημένο το… γκάζι

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με τους Σέλτικς να συνεχίζουν στον ίδιο υψηλό ρυθμό στο παιχνίδι τους. Χρειάστηκαν κάτι περισσότερο από τρεισήμισι λεπτά για να βρεθούν στο +30 (67-37) με το καλάθι του Τέιτουμ. Οι Χιτ αναζητούσαν τρόπο να περιορίσουν την ήττα τους. Εντούτοις, με τις βολές του Χόρφορντ οι «Κέλτες» βρέθηκαν και στο +32 (69-37) στο 29'. Μάρτιν και Ρόμπινσον που είχαν έρθει από τον πάγκο, προσέφεραν πόντους στο Μαϊάμι. Ειδικότερα ο τελευταίος ήταν εκείνος που με δίποντο κατέβασε τη διαφορά στους 23 (73-50) στα 30,1'' πριν το τέλος της περιόδου. Το φινάλε περιλάμβανε τρίποντο του Τέιτουμ και δίποντο του Ολαντίπο για το 76-52.

Το... μάζεψαν λίγο

Με αυτή τη διαφορά, η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό ρόλο. Βέβαια, οι Σέλτικς δεν χαλάρωσαν. Με τον Πρίτσαρντ να έρχεται και να δίνει λύσεις. Με πέντε πόντους του, η διαφορά ανέβηκε ξανά στο +31 (88-57). Τόσο ο Σποέλστρα όσο και Ουντόκα είχαν κάνει αλλαγές και ξεκούραζαν τους βασικούς τους.

Η διαφορά πολύ μεγάλη, ο χρόνος που απέμενε ως το φινάλε λίγος, το αποτέλεσμα προδιαγεγραμμένο. Βίνσεντ και Ντέντομ βοήθησαν στο σερί 17-9 που έκαναν οι Χιτ για το 97-74 στο 43'. Με το νέο τρίποντο του Ρόμπινσον έπεσε στους 19 (98-79) στο 45', ενώ με ένα ακόμα στους 18 (100-82), στο 46'. Το ματς έληξε 102-82 με τις βολές του Στάουσκας.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-11, 57-33, 76-52, 102-82.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του Game 4 στους τελικούς της Ανατολής.