Στα ημιτελικά με περίπατο ο Παναθηναϊκός (vid)

Τρίτη, 24 Μαΐου 2022 - 21:17

Επίδειξη δύναμης έκαναν οι "πράσινοι" στην έδρα του Αρη (65-85), τελειώνοντας με δεύτερη νίκη την προημιτελική σειρά της Stoiximan Basket League. Στα ημιτελικά, ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει την Λάρισα.

Ο Παναθηναϊκός πέρασε εμφατικά από το Nick Galis Hall. Ο Άρης μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός μόνο στα πρώτα λεπτά του αγώνα (16-11), ωστόσο στη συνέχεια υποτάχθηκε στις ορέξεις των παικτών του Παναθηναϊκού που έτρεξε εντυπωσιακό σερί 20-0 αφήνοντας τους γηπεδούχους χωρίς πόντο για περίπου οκτώ αγωνιστικά λεπτά.

Ο Λεωνίδας Κασελάκης ήταν ο κορυφαίος των πράσινων με 17 πόντους (4/4 τρίποντα), ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, πολύ καλός και ο Οκάρο Ουάιτ με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ (σε λιγότερα από 20 λεπτά). Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Όμηρος Νετζήπογλου (12π.), ενώ πολύ άστοχος ήταν ο Άντονι Κάουαν (1/9 δίποντα, 1/7 τρίποντα).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 9 (1/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Λόκετ 9 (3/5 δίποντα, 3 ασίστ), Νετζήπογλου 12 (6/13 δίποντα, 2 ασίστ), Γουίλιαμς 7 (1), Κέλι 5 (5 ριμπάουντ), Τζούστον 4 (7 ριμπάουντ), Καμάρας 3 (1), Σχίζας 9 (2), Πουλιανίτης 7 (1), Πετανίδης, Κώττας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Μέικον 8 (2/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 16 (8/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 2, Γουάιτ 14 (4/4 δίποντα, 5 ασίστ), Σαντ-Ρος 4, Σίβα, Μποχωρίδης 6 (1), Κασελάκης 17 (4/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 4 (1), Χουγκάζ 6 (2/2 δίποντα), Έβανς 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μαντζούκας