Το Ντάλας είναι πολύ σκληρό για να «πεθάνει» [vids]

Τετάρτη, 25 Μαΐου 2022 - 06:52

Οι Μάβερικς έβαλαν 20 τρίποντα στο Game  4 και κατάφεραν να μείνουν «ζωντανοί» στη σειρά με τους Γουόριορς, μετά τη νίκη 119-109 που πέτυχαν στο Τέξας. Το Game 5 ξημερώματα Παρασκευής στο Σαν Φρανσίσκο.

Οι τελικοί της Δύσης δεν τελείωσαν, τελικά, τα ξημερώματα της Τετάρτης. Οι Μάβερικς δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Εξάλλου, είναι μια ομάδα που «ζει και πεθαίνει» με το μακρινό σουτ. Αν βάλει πολλά, τότε είναι ικανή να νικήσει τον οποιονδήποτε αντίπαλο. Όπως και έγινε στο Game 4 με τον Γκόλντεν Στέιτ, στο Τέξας. Το Ντάλας αυτή τη φορά ευστόχησε σε 20 τρίποντα, με ποσοστό 46,5% και επικράτησε 119-109. Το πέμπτο ματς θα διεξαχθεί στο Σαν Φρανσίσκο, τα ξημερώματα της Παρασκευής.

Υψηλά ποσοστά

Οι Μάβερικς μετά το αρχικό τετράλεπτο, όπου παρακολούθησαν το σκορ (11-7) βγήκαν ρυθμό στην επίθεση. Και άρχισαν να σκοράρουν με μεγάλη άνεση. Την ίδια ώρα οι Γουόριορς ήταν σχετικά άστοχοι με βάση τα δικά τους δεδομένα, τα δικά του ποσοστά, αντέδρασαν. Μετά τα δύο άστοχα τρίποντα, ακολούθησαν 7/9 και έτσι βρέθηκαν να προηγούνται 28-24. Το υψηλό τέμπο συνεχίστηκε και η ομάδα του Κιντ κατάφερε να σκοράρει 34 πόντους. Η διαφορά υπέρ του Ντάλας μετά το ισόπαλο 29-29 (13') είχε ανοδική πορεία. Έφτασε τους 15 (48-33) για τους Μάβερικς (18') και τους 17 (54-37) στο 20'. Με τον Γκόλντεν Στέιτ να μειώνουν σε 62-47 στα μισά του Game 4.

Τα έβαζαν από παντού

Το επιθετικό κρεσέντο για το Ντάλας είχε και συνέχεια στην 3 περίοδο. Οι Μάβερικς σημείωσαν 37 πόντους και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Γουόριορς. Η παρέα του Ντόντσιτς ήταν εξαιρετική σε αυτό το σκέλος. Παρότι το Γκόλντεν Στέιτ έπαιζε άμυνα ζώνης, το Ντάλας είχε την ιδανική κυκλοφορία. Οι Μάβερικς σημείωσαν 7/12 τρίποντα. Σε μια περίοδο που άρχισε με 16 λεπτά καθυστέρηση. Διότι υπήρξε θέμα με την οροφή, από την οποία μπήκαν νευρά, τα οποία έπεσαν στο παρκέ. Το ματς ξανάρχισε, το Ντάλας είχε εξαιρετική ψυχολογία και έκλεισε την περίοδο στο +29 (99-70). Το second unit του Γκόλντεν Στέιτ έκανε το καλύτερο. Με επί μέρους 32-11 μείωσε σε 110-102. Η επαναφορά των βασικών έκανε περισσότερο… κακό, το Ντάλας έβαλε άλλα δύο τρίποντα και ουσιαστικά έβαλε τους τίτλους τέλους το game 4, που έληξε με 119-109 υπέρ των Μάβερικς.

Τα δεδεκάλεπτα: 28-24, 62-47, 99-70, 119-109.