Basket League: Στα ημιτελικά ο Προμηθέας! (vid)

Τετάρτη, 25 Μαΐου 2022 - 19:48

Η ομάδα της Πάτρας νίκησε σε ματς-θρίλερ την ΑΕΚ με 77-75 στην παράταση κάνοντας το 2-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός-Περιστέρι.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τζεράι Γκραντ (18 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 3 τάπες) πολύ καλός και ο Δημήτρης Αγραβάνης με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για την Ενωση, ο Μπράιαν Ανγκόλα είχε 22 πόντους αλλά με 7/20 σουτ. Είναι η πρώτη φορά μετά το 2018 που η ΑΕΚ μένει εκτός ημιτελικών.

Στο «Δ. Τόφαλος» οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 39-29 στο ημίχρονο, ενώ στο 29' η διαφορά έφτασε το +11 (57-46), με την Ένωση αντιδράει όμως ισοφαρίζοντας στο τελευταίο λεπτό με μία βολή του Ανγκόλα (65-65).

Στην παράταση ο Σίμπσον έδωσε τη νίκη-πρόκριση στον Προμηθέα με 2/2 βολές 53 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ενώ ο Ανγκόλα αστόχησε σε μακρινό τρίποντο στην τελευταία επίθεση της ΑΕΚ.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χαντ 5 (2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Γκίκας 5 (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Σίμπσον 10 (2/12 σουτ, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άντριτς (0/3 τρίποντα), Φόστερ 11 (2), Ρέι 12 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Γκραντ 18 (7/11 δίποντα, 4/7 βολές, 14 ριμπάουντ), Δ. Αγραβάνης 14 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γ. Αγραβάνης 2.

ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ 12 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Ράουτινς 9 (2/6 τρίποντα), Ανγκόλα 22 (3/7 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Μαυροειδής 7 (5 ριμπάουντ), Χάμερ 7 (2/10 σουτ, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φλιώνης (0/3 σουτ), Πετρόπουλος 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Φιλιππάκος 10 (5 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά Προμηθέα: 20/40 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 22/31 βολές, 48 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 15 επιθετικά), 16 ασίστ, 17 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά ΑΕΚ: 14/33 δίποντα, 10/36 τρίποντα, 17/26 βολές, 44 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 16 λάθη, 9 κλεψίματα