Ο Ολυμπιακός τα βρήκε... μπαστούνια κόντρα στο Περιστέρι

Τετάρτη, 25 Μαΐου 2022 - 21:35

Με το μυαλό ακόμα στο Βελιγράδι οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν προβλήματα, αλλά στο τέλος έκαναν το 1-0 με 79-67.

Ο Ολυμπιακός είχε μείνει ακόμα στο Βελιγράδι και την παρουσία του στο Final-4 της Euroleague. Με αποτέλεσμα να αντιμετωπίσει δυσκολίες στο πρώτο ματς των πλέιφ οφ κόντρα στο Περιστέρι. Αλλά παίζοντας όπως έπρεπε, ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, γύρισε το ματς και έκανε το 1-0 στη σειρά με 79-67.

Εξαιρετικό Περιστέρι

Η ομάδα του Τόμιτς ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο. Κράτησε τον Ολυμπιακό χωρίς σκορ στα πρώτα 3 λεπτά. Στο 6' βρέθηκε στο +7 (13-6) με το τρίποντο του Πέτεγουεϊ. Ο Ολυμπιακός έκανε 6 λάθη στο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλά διαβασμένοι, είχαν ηρεμία, σωστές επιλογές. Με αποτέλεσμα να βρεθούν στο +9 (17-8) στο 8'. Διαφορά που έμεινε στο τέλος της περιόδου, με το τρίποντο του Σαλούστρου (11-20).

Συνέχισε με τον ίδιο τρόπο και στο δεύτερο. Νέο τρίποντο του Γκρέι και +13 (σ.σ.: με νταμπλ σκορ 13-26) στο 12'. Οι αλλαγές του Μπαρτζώκα βοήθησαν λίγο τον Ολυμπιακό που μείωσε τη διαφορά στους 7 (21-28) με το δίποντο του Ζαν Σαρλ, στο 15'. Με τον Σλούκα βασική επιθετικό επιλογή έφερε το ματς στα ίσα (28-28) στο 17'. Το Περιστέρι, όμως, δεν έχασε την αγωνιστική του ταυτότητα και με σερί 7-0, έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 35-28.

Ανέβασε ρυθμό

Ο Ολυμπιακός έγινε πιο επιθετικός στο δεύτερο ημίχρονο. Αρχής γενομένης από το τρίτο δεκάλεπτο. Στο 25' με το δίποντο του Γουόκαπ, οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν 40-40, ενώ ο Αμερικανός γκαρντ ολοκλήρωσε το γκολ-φάουλ για το 41-40. Το Περιστέρι, παρά την αντεπίθεση του Ολυμπιακού, έμεινε στο ματς. Βρέθηκε ξανά στο +4 (48-52) στο 29' και διατήρησε το προβάδισμα ως το 30ό λεπτό, με την περίοδο να λήγει 51-54 με το λέι απ του Γκίελο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος και στις δύο πλευρές του παρκέ. Σκόραρε 28 πόντους, δέχθηκε μόλις 13. Με αποτέλεσμα να γυρίσει το ματς και να φτάσει στη νίκη. Πλέον, το σκορ στη σειρά είναι 1-0. Το δίποντο του Σλούκα τον έφερε μπροστά με 55-54 στο 32'. Και παρότι βρέθηκε στο +5 (59-54, 33') ο Γκίελο έφερε ξανά την ομάδα των Δυτικών Προαστίων στον πόντο (60-59) στο 35'. Με τρεις βολές του Γκρέι το σκορ έγινε 63-62. Τρίποντο του Λαρεντζάκη, τρίποντο του Σλούκα και το σκορ 69-62 στο 37'. Για να βάλει ένα ακόμα ο ΜακΚίσικ στο 39', κάνοντας το 74-65. Όλα είχαν κριθεί με το τελικό σκορ να είναι 79-67.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 28-35, 51-54, 79-67.