Η Βοστώνη έκανε μπρέικ και είναι μια... ανάσα από τους τελικούς [vids]

Πέμπτη, 26 Μαΐου 2022 - 06:05

Νίκησε 93-80 στο Μαϊάμι και απέχει μια νίκη από την επιστροφή στους τελικούς του NBA. Αν τα καταφέρει, θα βρεθεί εκεί μετά από 12 χρόνια.

Το Game 5 των τελικών στην Ανατολή ανάμεσα στους Χιτ και τους Σέλτικς, στο Μαϊάμι, ήταν ντέρμπι για 33 λεπτά. Με την ομάδα του Ουντόκα να προηγείται 59-58. Από εκεί το σημείο, οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» σερί 24-2 μέσα σε 6'31'' και προηγήθηκαν 83-60, τελειώνοντας το ματς. Με τον τρόπο αυτό έφτασαν στην επικράτηση με 93-80. Έκαναν με μπρέικ το 3-2 στη σειρά και είναι μια νίκη μακριά από τους τελικούς του NBA. Αν πετύχουν άλλη μια νίκη και βρεθούν εκεί, θα το κάνουν μετά από 12 χρόνια (2010).

Σκληρή «μάχη» για δύο περιόδους

Το πρώτο ημίχρονο του Game 5 ήταν εντελώς αμφίρροπο. Οι Σέλτικς έκαναν λίγο καλύτερη εκκίνηση. Βρέθηκαν στο +5 (11-6) στο 7'. Με το σκορ στο 14-10 (8'), οι Χιτ αντέδρασαν. Έκλεισαν την περίοδο με επί μέρους 9-3 και προηγήθηκαν στο τέλος της με 19-17. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο. Παρότι το Μαϊάμι ήταν άστοχο, κατάφερε να περιορίσει τα επιθετικά ατού των Σέλτικς.

Με δύο βολές του Μπάτλερ, οι Χιτ προηγήθηκαν 29-22 (18') και κατάφεραν να διατηρήσουν ένα προβάδισμα στα όρια των 6 πόντων και στη συνέχεια. Διότι η Βοστώνη δεν βρήκε επιθετικό ρυθμό, ήταν άστοχη και το μόνο που πέτυχε ήταν να μειώσει στους 5 (42-37) στο ημίχρονο.

Εκπληκτικό σερί και μπρέικ πρόκρισης

Οι Σέλτικς μπήκαν καλύτερα στην 3η περίοδο. Είχαν πιο εύκολο το σκοράρισμα, την ώρα που το Μαϊάμι ήταν υπερβολικά άστοχο. Με κομβικούς παίκτες να κάνουν αποκαρδιωτική εμφάνιση. Ναι μεν η Βοστώνη είχε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά παραπάνω από τους 4 πόντους δεν ανέβηκε (52-48 στο 30'). Έφτασε στο +6 (59-53), αλλά οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με 5-0 και πλησίασαν στον πόντο (59-58), 2:44 για το τέλος.

Η συνέχεια ήταν απίστευτη. Στα επόμενα 6'31'' οι Σέλτικς έκαναν σερί 24-2. Με 9/10 σουτ εντός παιδιάς (5/6 τρίποντα), την ώρα που οι Χιτ είχαν μόλις 1/9! Το ματς γύρισε στο φινάλε της 3ης περιόδου, με τη Βοστώνη να κάνει επί μέρους 10-0 και τους γηπεδούχους να έχουν 0/6 εντός παιδιάς. Όπως προαναφέραμε, η διαφορά έφτασε στους 23 (83-60) και το μοναδικό που άλλαξε ήταν η προσπάθεια από το Μαϊάμι για να ρίξει τη διαφορά. Κάτι που πέτυχε, με το ματς να λήγει 80-93..

Τα δωδεκάλεπτα: 19-17, 42-37, 58-69, 80-93.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του Game 5 των τελικών της Ανατολής.