Οι Γουόριορς επέστρεψαν στους τελικούς του NBA [vids]

Παρασκευή, 27 Μαΐου 2022 - 06:24

Τρία χρόνια μετά την τελευταία τους παρουσία σε τελικούς, το Γκόλντεν Στέιτ είναι και πάλι εκεί. Οι «πολεμιστές» νίκησαν 120-110 στο Game 5 το Ντάλας. Με 4-1 νίκες προκρίθηκαν και θα διεκδικήσουν το πρωτάθλημα.

Η σειρά των τελικών της Δύσης κρίθηκε σε 5 ματς. Το Γκόλντεν Στέιτ με «όπλο» την εμπειρία του από τέτοια ματς, κατάφερε να επικρατήσει 4-1 του Ντάλας και να περάσει στους τελικούς του NBA. Με νίκη 120-110 στο Game 5. Με τον τρόπο αυτό οι «πολεμιστές» επιστρέφουν στους τελικούς μετά από 3 χρόνια (σ.σ.: τελευταία τους συμμετοχή το 2019). Αυτή, δε, θα είναι η 6η τους φορά που θα είναι εκεί τα τελευταία 8 χρόνια. Θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν το 4ο τους πρωτάθλημα από το 2015 και μετά.

Πάθος για τη νίκη

Οι Γουόριορς ξεκίνησαν δυνατά το ματς. Με τον Λούνεϊ να σκοράρει μέσα από τη ρακέτα και τον Κλέι Τόμπσον να είναι «ζεστός» από το τρίποντο. Έτσι έφτασαν στο +9 (14-5) μόλις στο 4'. Το Ντάλας, πάντως, αντέδρασε και με τις βολές του Ντόντσιτς μείωσε σε 14-12 στο 7' και σε 19-17 στο 9'. Με πόντους από Γουίγκινς και Γκριν, το Γκόλντεν Στέιτ πάλι πήρε διαφορά και προηγήθηκε 28-20 στα 6,9'' για το τέλος της περιόδου. Όμως ο Ντινγουίντι με τρίποντο σε «νεκρό» χρόνο μείωσε σε 28-23.

Επίθεση… on fire

Με τρίποντα από τον Πουλ και τον Τόμπσον, οι Γουόριορς προηγήθηκαν 36-27 στο 14'. Ο Κλέι ήταν ο παίκτης που αποτελούσε τη βασική επιλογή του Γκόλντεν Στέιτ στο πρώτο ημίχρονο. Με άλλους πέντε πόντους, έφερε το σκορ στο +13 (45-32) στο 17'. Δύο βολές και ένα τρίποντο του Μούντι έφερε τους «πολεμιστές» στο +18 (56-38) στο 20'. Με νέο τρίποντο του Τόμπσον και λέι απ του Γκριν, το Γκόλντεν Στέιτ προηγήθηκε με +21 (67-46). Πάλι ο Ντινγουίντι, με τρίποντο, έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ στο 69-52.

Ο Ντόντσιτς βγήκε μπροστά

Η ομάδα του Στιβ Κερ ξεκίνησε δυνατά την 3η περίοδο. Με Τόμπσον και Γουίγκινς να σκοράρουν, οι Γουόριορς πήραν διαφορά 23 πόντων (78-55) στο 27'. Σιγά-σιγά ο Ντόντσιτς που είχε μόλις 6 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, πήρε… μπροστά. Άρχισε να σκοράρει. Από το 87-62 με το καλάθι του Κάρι στο 31', ακολούθησε επί μέρους 21-5 για τους Μάβερικς. Με σερί 15-0 και τον Σλοβένο να είναι κομβικός. Το Ντάλας μείωσε 92-84 στα 34,2''. Ο Πουλ με λέι απ διαμόρφωσε το 94-84 στο τέλος της περιόδου.

Το Γκόλντεν Στέιτ στους τελικούς

Οι Γουόριορς ξεκίνησαν δυνατά την τελευταία περίοδο. Βρέθηκαν στο +15 (99-84) με το γκολ-φάουλ του Γκριν στο 37'. Το μεγάλο τρίποντο του Μπιέλιτσα έφερε τη διαφορά στους 17 (106-89) στο 40'. Ο Ντόντσιτς έδειχνε κουρασμένος, αλλά ο Ντινγουίντι συνέχιζε να σκοράρει. Με το τρίποντο του Σλοβένου γκαρντ η διαφορά έπεσε στους 10 (110-100), στο 44'.

Πρώτα ο Τόμπσον και μετά ο Κάρι, με δύο μεγάλα τρίποντα, έστειλαν τη διαφορά στους 16 (118-102) στο 46'. Εκεί τελείωσαν όλα με το Γκόλντεν Στέιτ να «κλειδώνει» την πρόκριση στους τελικούς. Κιντ και Κερ έριξαν στο ματς τους αναπληρωματικούς. Με την αναμέτρηση να λήγει 120-110.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-23, 69-52, 94-84, 120-110.