Η Γαλατασαράι διέλυσε την πρωταθλήτρια Ευρώπης [vids]

Παρασκευή, 27 Μαΐου 2022 - 22:14

Η ομάδα του Ανδρέα Πιστιόλη συνέτριψε 105-70 την Εφές στο πρώτο ματς των ημιτελικών του τουρκικού πρωταθλήματος.

Απότομη «προσγείωση» για την πρωταθλήτρια Ευρώπης. Η Εφές υπέστη διασυρμό από την Γαλατασαράι στο πρώτο ματς της ημιτελικής σειράς των πλέι οφ. Η ομάδα του Ανδρέα Πιστιόλη διέλυσε 105-70 εκείνη του Εργκίν Αταμάν. Η «τσιμ μπομ» είχε εξαιρετικά ποσοστά με 48% στο τρίποντο, με 18/37! Κορυφαίος για την Γαλατασαράι ήταν ο Ντεμάρκις Μποστ με 22 πόντους (6/11τρ.).

Το πλάνο πέτυχε

Η Γαλατασαράι ήταν απόλυτα συγκεντρωμένη στο ματς. Από τα πρώτα λεπτά το ματς πήρε το προβάδισμα. Έλεγξε το ρυθμό και είχε καλά ποσοστά στα τρίποντα. Στο 5' προηγήθηκε 10-4 με τον Μπλάκσιρ. Η Εφές επέστρεψε στο ματς και με τον Πλάις βρέθηκε στο 16-12, στο 8'. Ωστόσο, ο Μποστ με τρίποντο έφερε ξανά την Γαλατά στο +2 (16-18) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Γκιουβέν μείωσε για την Αναντολού σε 23-24 στο 12'. Όμως, η ομάδα του Πιστιόλη είχε καλύτερα επιλογές στην επίθεση. Ο Μπλάκσιρ την έφερε στο +5 (23-28) στο 14'. Η Εφές προσπαθούσε να πλησιάσει, αλλά η «τσιμ μπομ» βρέθηκε και στο +8 (30-38) με τον Μποστ, με τρίποντο, στο 19', για να κλείσει το ημίχρονο με +9 (34-43) με μακρινό σουτ από τον Κάναν.

Πάρτι με +39

Στο πρώτο τρίλεπτο της 3η περιόδου οι φιλοξενούμενοι έκανε σερί 9-0 και με το τρίποντο του Μποστ προηγήθηκαν με 20 πόντους (54-34) στο 23'. Τα μακρινά σουτ της Γαλατασαράι διέλυσαν το αμυντικό πλάνο της Εφές. Με το προβάδισμα της ομάδας του Πιστιόλη να ξεπερνά το +20 (60-39) στο 24'. Δύο ακόμα τρίποντα του Κάναν έφεραν, διαδοχικά, προβάδισμα 25 (42-67, 27') και 28 (42-70, 28').

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης είχε εγκλωβιστεί στην επίθεση, ενώ στην άμυνα δεν μπορούσε να περιορίσει το παιχνίδι της «τσιμ μπομ». Μια διαφορά που έμεινε και στο τέλος της 3ης περιόδου (51-79). Με 10-2 στην εκκίνηση του τελευταίου δεκαλέπτου, το σκορ πήγε στο 89-53, στο 32'. Ένα ακόμα τρίποντο του Σαντίκ διαμόρφωσε το 55-94 στο 33'. Με το καλάθι του Ουντσέλ, 90'' πριν το τέλος η Γαλατασαράι ξεπέρασε τους 100 πόντους. Με το ματς να λήγει με σκορ 70-105.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 34-43, 51-79, 70-105.