Στο κόκκινο ο πρώτος τελικός της Αδριατικής Λίγκας [vid]

Παρασκευή, 27 Μαΐου 2022 - 22:57

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε 90-76 την Παρτιζάν στον πρώτο τελικό της Αδριατικής Λίγκας με κορυφαίο τον Νίκολα Ιβάνοβιτς (16π.). Κυριάρχησαν οι «ερυθρόλευκοι» στις ασίστ, περισσότερα λάθη η ομάδα του Ομπράντοβιτς.

Η σειρά των τελικών στην ABA-Liga ανάμεσα στον Ερυθρό Αστέρα και την Παρτιζάν ξεκίνησε με νίκη της ομάδας του Ντέγιαν Ράντονιτς. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 90-76 των «ασπρόμαυρων» του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Χάρη στα καλύτερα ποσοστά ευστοχίας σε σουτ εντός παιδιάς. Παράλληλα, δύο ακόμα τομείς ήταν καθοριστική. Οι ασίστ όπου ο Ερυθρός Αστέρας κυριάρχησε έναντι της Παρτιζάν και τα λάθη που οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολλά παραπάνω. Με την αναλογία ασίστ/λαθών να είναι 24/6 και 8/15, αντίστοιχα.

Αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο

Η Παρτιζάν στάθηκε καλύτερα στο παρκέ στην πρώτη περίοδο. Ο Κοπρίβιτσα έδωσε λύσεις στους φιλοξενούμενους, ενώ για τον Αστέρα το παιχνίδι μοιράστηκε. Το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν 4 φορές ισόπαλο. Στην τελική του ευθεία, όμως, ο Μάνταρ ήταν αυτός που ανέλαβε τις επιθέσεις, σκόραρε και η ομάδα του Ομπράντοβιτς προηγήθηκε με 23-19. Το τρίποντο του Λεντέι στην εκκίνηση του δευτέρου δεκαλέπτου έφερε, στο 11', έδωσε… αέρα 7 πόντων (26-19) στους φιλοξενούμενους. Με τον Ντόμπριτς να πετυχαίνει δύο διαδοχικά τρίποντα και το λέι απ του Μίτροβιτς, το σκορ έγινε 28-28. Από το 28-33 του 15', οι «ερυθρόλευκοι» με Ιβάνοβιτς και Νταβίντοβατς προηγήθηκαν 35-33 (16'). Οι «ασπρόμαυροι» ισοφάρισαν 39-39 στα 92'' για το τέλος του ημιχρόνου, για να πετύχει ο Ιβάνοβιτς με τρίποντο το 42-39.

Άμυνα, δημιουργία και λάθη

Με επί μέρους 8-0 στην αρχή της 3ης περιόδου, ο Ερυθρός Αστέρας βρέθηκε στο +11 (50-39) στο 22'. Νέο τρίποντο του Ντόμπριτς και +12 (53-41) στο 23'. Ένα ακόμα και +13 (56-43) στο 24'. Η διαφορά κυμαίνονταν γύρω από τους 10 πόντους. Οι γηπεδούχοι ήταν περισσότερο δημιουργικοί στο παιχνίδι τους. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έκαναν αρκετά αβίαστα λάθη. Με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τρίποντα από τις δύο πλευρές. Πρώτα ο Γουάιτ (66-55), εν συνεχεία ο Λεντέι για το 66-58 στο 30ό λεπτό. Όσον κι αν η Παρτιζάν προσπαθούσε να επιστρέψει στο ματς, ο Ερυθρός Αστέρας είχε την «απάντηση». Από το 73-66 του Λεσόρτ (34'), η διαφορά ανέβηκε στους 12 (82-70) στο 37' με το λέι απ του Ιβάνοβιτς. Στο τελευταίο τρίλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πιο αποτελεσματικοί και επικράτησαν 90-76.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 42-39, 66-58, 90-76.