Η Ρεάλ Μαδρίτης έβγαλε... εισιτήριο για τα ημιτελικά [vids]

Σάββατο, 28 Μαΐου 2022 - 20:02

Η φιναλίστ της Euroleague δεν συνάντησε προβλήματα στο δεύτερο ματς με τη Μανρέσα. Νίκησε 83-74 και με 2-0 νίκες πέρασε στην 4άδα. Ιστορική ημέρα για τον Σέρχιο Γιούλ.

Το εισιτήριο για τα ημιτελικά των Play Offs της Liga Endesa πήρε η Ρεάλ, το απόγευμα του Σαββάτου. Οι «blancos» πέτυχε τη δεύτερη νίκη επί της Μανρέσα, στην έδρα της τελευταίας, με 83-74. Έκαναν το 2-0 στη σειρά και πέρασε στην 4άδα. Με τον Σέρχιο Γιούλ να γράφει ιστορία, καθώς έγινε ο κορυφαίος πασέρ στην ιστορία των Play Offs του ισπανικού πρωταθλήματος. Ο γκαρντ των Μαδριλένων έδωσε 4 ασίστ και έφτασε τις 388, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο με τις 386.

«Μάχη» με εναλλαγές

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ. Η Μανρέσα προηγήθηκε 18-16. Όμως, ο Γιούλ με δύο σερί τρίποντα έφερε τη Ρεάλ στο +7 (18-25) λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (1:44). Αυτό έληξε 21-25. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στις αρχές του δεύτερου και με 6-0 προηγήθηκαν 27-25. Με τον Μπάκο έφτασαν στο 33-29 στο 15' και 36-32 στο 16'. Σε εκείνο το σημείο, ωστόσο, η Ρεάλ «απάντησε» με ένα επί μέρους 9-0 και βρέθηκε στο 36-41, 97'' πριν το ημίχρονο. Αυτό ολοκληρώθηκε με 39-41. Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Τόμασον κράτησε τη Μανρέσα στο ματς, μετά το 6-0 των «blancos», μειώνοντας με τρίποντο σε 42-47 (23'). Ο Γιαμπουσέλε με τρίποντο έδωσε… αέρα 9 πόντων τη Ρεάλ (46-55, 27'). Για να κλείσει το δεκάλεπτο με 53-59.

Στο τέλος «καθάρισε» ο Ντεκ

Στην αφετηρία της τελευταίας περιόδου η Μανρέσα γύρισε το ματς. Με το γκολ φάουλ του Σίμα (56-59) και τον Τσίμα με 5 σερί πόντους (61-59). Εκεί, όμως, βγήκε μπροστά ο Αργεντινός φόργουρντ των Μαδριλένων. Πράγματι, ήταν κάτι παραπάνω από καθοριστικός. Στο 63-59 πέτυχε ένα τεράστιο τρίποντο για να φέρει τους «blancos» στον πόντο (63-62, 6:05). Ένα ακόμα μεγάλο καλάθι στα 4:04 (67-68) με τον ίδιο να κερδίζει και φάουλ. Στα 2:37 έκλεψε την μπάλα, μετά το επιθετικό ριμπάουντ που πήρε η Μανρέσα (σ.σ.: σκορ 72-73). Ένα ακόμα γκολ φάουλ στο 1:52 με το οποίο η Ρεάλ προηγήθηκε 72-75. Τέλος, πήρε το αμυντικό ριμπάουντ, καθώς πήδηξε ψηλότερα από όλους στα 79 δευτερόλεπτα (σ.σ.: σκορ 72-78), κλειδώνοντας τη νίκη της ομάδας του Πάμπλο Λάσο.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 39-41, 53-59, 74-83.