Ανεβάζει… ένταση και ρυθμό ο Ολυμπιακός [vids]

Δευτέρα, 30 Μαΐου 2022 - 21:38

Οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν… γκάζι από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά και νίκησαν 116-73 τον Προμηθέα στο ΣΕΦ.

Το πρώτο ματς της σειράς των ημιτελικών της Basket League ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Προμηθέα ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλά, ο Προμηθέας παράτησε το ματς μετά το δεύτερο δεκάλεπτο. Όπως και να έχει, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με το ευρύ 116-73, παίζοντας ωραίο μπάσκετ. Με ρεκόρ σκοραρίσματος στο φετινό πρωτάθλημα. Με επιθετικό πλουραλισμό. Με έξι διψήφιους. Με 80% στο δίποντο (28/35) και με 50% (16/32) στο τρίποντο. Με μεγάλη σοβαρότητα και 13 κλεψίματα.

Πάτησε… γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο

Ο Προμηθέας κατάφερε να μείνει στο ματς στην πρώτη περίοδο. Με τα «4άρια» του Ολυμπιακού να έχουν από νωρίς δύο φάουλ. Ο Σίμπσον ισοφάρισε 7-7 (4'). Προβάδισμα +3 των γηπεδούχων με τον Γουόκαπ (12-9, 6'), οι Πατρινοί το γύρισαν (12-13, 7'). Από το 15-15 του Σίμπσον (8'), ο Γουόκαπ με πέντε σερί πόντους έκανε το 20-15 (σ.σ.: 9 δικούς του), για να κλείσει το δεκάλεπτο με τα καλάθια των Πρίντεζη και Σλούκα για το 24-19.

Στο δεύτερο, όμως, ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι. «Έτρεξε» σερί 18-2 μέσα σε 6 λεπτά. Με το 24-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να γίνεται 32-21 με τον ΜακΚίσικ και 42-21 με τον Λιβιό στο 16'. Η διαφορά παρέμεινε σταθερά στο +20 με τους Λιβιό και Ντόρσεϊ να διαμορφώνουν στο 53-32 του ημιχρόνου.

Θεαματικό μπάσκετ

Με τους Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ να πετυχαίνουν 4 τρίποντα, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 14-2 στα πρώτα 2'27'' του τρίτου δεκαλέπτου. Η διαφορά έφτασε μια… ανάσα από το double score (67-34). Επιθετικά, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πολλές επιλογές και συστήματα. Την ίδια ώρα οι παίκτες της πατρινής ομάδας έδειχναν να το έχουν παρατήσει. Με αποτέλεσμα Παπανικολάου και Φαλ να δημιουργήσουν double score (76-38 και 78-39, αντίστοιχα).

Ο Ντόρσεϊ έφερε τον Ολυμπιακό στο +41 (80-39) στο 25' και ο Βεζένκοφ στο +45 (84-39), η οποία ήταν και η μέγιστη στο ματς. Ο Τανούλης μείωσε στο 89-46 του 30ού λεπτού. Στο τέταρτο, ο Προμηθέας έκανε σερί 11-2 και μείωσε σε 92-59 με τον Τανούλη στο 33'. Ο ίδιος έδωσε επιθετικές λύσεις στους Πατρινούς (97-64), για να περάσει ο Ολυμπιακός τους 100 με τον Λαρεντζάκη (101-64) στο 35'. Στα τελευταία λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» δεν χαλάρωσαν και έκαναν επιθετικό ρεκόρ στη φετινή Basket League με τους 116 πόντους που σημείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 53-32, 89-46, 116-73.