Η Ζενίτ έβαλε... φωτιά στη Μόσχα [vid]

Δευτέρα, 30 Μαΐου 2022 - 22:50

Παράταση στην αγωνία για τον πρωταθλητή στην VTB League. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ νίκησε 97-95 στη Μόσχα την ΤΣΣΚΑ και μείωσε σε 3-2 τη σειρά των τελικών.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ετοιμάζονταν για τη… φιέστα. Ήθελε τη νίκη κόντρα στην Ζενίτ, στη Μόσχα για να κάνει το 4-1 και να τελειώσει το πρωτάθλημα της VTB League. Αλλά η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ της έκανε… χουνέρι μέσα στη ρωσική πρωτεύουσα. Νίκησε 97-95 στον πέμπτο αγώνα της σειράς και μείωσε σε 3-2, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στη «μάχη» για τον τίτλο.

Από την Αγία Πετρούπολη με αγάπη

Η Ζενίτ πήγε αποφασισμένη στη Μόσχα για να μείνει ζωντανή στη «μάχη» του πρωταθλήματος της VTB League. Παρότι το πρώτο δεκάλεπτο ανήκει στην ΤΣΣΚΑ που προηγήθηκε 29-19, με τον εκπληκτικό Σβεντ, η ομάδα του Πασκουάλ γύρισε το ματς. Με «όπλο» την άμυνα στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο. Με ένα επί μέρους 50-34. Η Ζενίτ κατάφερε να περιορίσει το επιθετικό παιχνίδι της ΤΣΣΚΑ. Με αποτέλεσμα, στο 30ό λεπτό, το σκορ να είναι 70-63. Αυτή η διαφορά ήταν πολύ σημαντική. Όπως και το πόστερ κάρφωμα του Πόιθρες, 6:00 πριν το φινάλε. Ο Αμερικανός διατήρησε το +10 για την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης (69-79). Παρά την αντεπίθεση της ομάδας του Ιτούδη στο φινάλε, η Ζενίτ άντεξε και πήγε το πολύτιμο «διπλό».

Επιθετική πολυφωνία

Σίγουρα, οι 21 πόντοι του Μπάρον ήταν πολύ σημαντικοί. Καθοριστικός ήταν ο Πόιθρες με 16π., 5ριμπ., αλλά ο Λόιντ ήταν αυτός που βοήθησε ποικιλοτρόπως. Με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Ακόμα διψήφιοι ήταν οι Μίκι και Κάρτερ (σ.σ.: από 11) και ο Καράσεφ με 10. Ο εκπληκτικός Σβεντ έμοιαζε να παλεύει μόνος. Ο Ρώσος γκαρντ σημείωσε 32 πόντους (6/12 τρ.), αλλά είχε και 8 ασίστ. Ο Μιλουτίνοφ έδωσε μεγάλες «μάχες» μέσα στις ρακέτες (15π., 10 ρ.). Επίσης 15 είχε ο Κλάιμπερν αλλά ήταν υπερβολικά άστοχος (3/11 σουτ), 14 ο Γουέρ και 10 ο Κουρμπάνοφ.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 45-44, 63-70, 95-97.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.