Η Αρμάνι το γύρισε και βλέπει πρόκριση [vid]

Τρίτη, 31 Μαΐου 2022 - 01:01

Με αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και επί μέρους 23-13 στην τελευταία περίοδο, το Μιλάνι νίκησε 91-82 τη Σάσσαρι και είναι πολύ κοντά στην πρόκριση στον επόμενο γύρο των play offs.

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, ειδικότερα στην τελευταία περίοδο, το Μιλάνο νίκησε και στο δεύτερο ματς της σειράς την Σάσσαρι, 91-82 και απέκτησε μεγάλο πλεονέκτημα για την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Ο Σέρχι με 19 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ, ενώ βοήθησαν αρκετά οι Χαλ με 17 και Σιλντς με 16 πόντους, αντίστοιχα. Κομβική και η εμφάνιση του Χάινς με 9π./7ριμπ.

Είχε πολλά θέματα

Η Αρμάνι κράτησε τη Σάσσαρι χωρίς σκορ στα τρία πρώτα λεπτά του ματς (7-0). Αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, 13-13, στο 7'. Μάλιστα, ένα ακόμα τρίποντο τους έφερε στο +3 (15-18). Ωστόσο το Μιλάνο με νέο 7-0 έκλεισε το δεκάλεπτο στο +4 (22-18). Η ομάδα του Μεσίνα ήταν άστοχη από τη γραμμή του τρίποντου (1/8).

Όμως, ξεκίνησε καλά και έχτισε μια διαφορά, φτάνοντας στο +8 (30-22, 14'). Με καλύτερη άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση. Σιγά-σιγά, η Σάσσαρι «ροκάνισε» τη διαφορά. Μείωσε στους 4 (33-29, 16'), ισοφάρισε στο 17' (37-37) και με 10-0 σερί βρέθηκε στο +5 (37-42) στο 18'. Για να κλείσει το ημίχρονο με +8 χάρη στον Λόγκαν (41-49).

Νίκησε από την άμυνα

Με γρήγορο 6-0 με τα τρίποντα από Ρίτσι και Χολ, το Μιλάνο μείωσε σε 47-49. Ο Σέρχι ήταν καθοριστικός και με τρίποντο μείωσε σε 50-53 στο 23'. Ωστόσο ο Κρούσλιν με δύο βολές διατήρησε το +5 της Σάσσαρι (52-57, 25'). Με δίποντο του Χολ η Αρμάνι πλησίασε σε απόσταση τριών πόντων ξανά (56-59, 26'), ενώ ισοφάρισε με τον Σέρχι (59-59). Ο Ντατόμε πέτυχε με γκολ-φάουλ το 62-61 (27').

Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά το προβάδισμα και το κράτησαν ως το τέλος του δεκαλέπτου (68-69). Η άμυνα ήταν όλα τα λεφτά στην 4η περίοδο. Με επί μέρους 23-13, το Μιλάνο πήρε τη νίκη. Ο Σιλντς έδωσε το προβάδισμα (72-71), ενώ ο Χολ με τρίποντο διαμόρφωσε το 80-73 (35'). Ο Λόγκαν μείωσε στο 36' σε 80-79 με τον Λόγκαν. Για να ακολουθήσει σερί 11-2 της Αρμάνι ως το φινάλε, που της έδωσε τη νίκη με 91-82.

• Ο Ετόρε Μεσίνα έγινε ο πολυνίκης προπονητής στα ιταλικά play offs.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 41-49, 68-69, 91-82.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.