Πήρε προβάδισμα η Εφές (vid)

Τρίτη, 31 Μαΐου 2022 - 22:49

Εστω και δύσκολα η πρωταθλήτρια Ευρώπης Εφές πέρασε με 71-64 από την έδρα της Γαλατασαράι, έκανε το 2-1 και απέχει πλέον μία νίκη από τους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος.

Στο κατάμεστο Sinan Erdem, η «τσιμ μπομ» του Ανδρέα Πιστιόλη έβαλε και πάλι δύσκολα στην μεγάλη αντίπαλο, όμως δεν άντεξε μέχρι το τέλος. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν έδειξαν χαρακτήρα και από τη στιγμή που έπιασαν την αντίπαλο τους στο σκορ δεν κοίταξαν πίσω, παίρνοντας την δεύτερη διαδοχική νίκη στη σειρά και θέλουν ακόμη μία την προσεχή Πέμπτη

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπράιαντ Ντάνστον με 20 πόντους, ενώ τέσσερις λιγότερους είχε ο Ελάιζα Μπράιαντ. Από την Γαλατασαράι ξεχώρισαν οι Ντι Μποστ (14 πόντοι) και Κέρι Μπλάσκιρ (11π.) Οι πρωταθλητές Ευρώπης αντιμετώπισαν μεγάλες δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο, όμως στη συνέχεια Σέιν Λάρκιν και Βασίλιε Μίσιτς πήραν την κατάσταση στα χέρια τους.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 30-29, 45-49, 64-71