Άθλος του Ψυχικού: Πρώτη φορά στην Basket League [vid]

Τετάρτη, 1 Ιουνίου 2022 - 19:19

Ιστορική άνοδος για την ομάδα των Βορείων Προαστίων μετά το 80-52 επί του Τρίτωνα.

Μεγάλη ημέρα για την ομάδα μπάσκετ της ΑΕ Ψυχικού. Νίκησε 80-52 τον Τρίτωνα και με 3-2 νίκες στο μπαράζ ανόδου από την Α2 στην Basket League έγραψε ιστορία. Διότι κατάφερε και πήρε το εισιτήριο για τη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ. Όλα αυτά μόλις λίγα 24ωρα μετά τη συντριβή που είχε υποστεί το Ψυχικό στην έδρα του Τρίτωνα, με 94-58!

Η δικαίωση του Ρεμεντέλα

Αν υπάρχει κάτι που μπορεί να πει κανείς για την ΑΕ Ψυχικού, αυτό είναι η σωστή νοοτροπία που έδειξε η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα. Μετά από μια βαριά ήττα, «απάντησε» με μια πολύ μεγάλη νίκη. Ωστόσο, η ημέρα έχει ακόμα πιο μεγάλη αξία για τον προπονητή της ΑΕ Ψυχικού. Ο κόουτς είναι στον πάγκο της από το 2003. Μετά από 19 χρόνια βίωσε την πιο σημαντική στιγμή, τόσο στην καριέρα του όσο και για τον σύλλογο.

Έδειξε χαρακτήρα

Σε ένα ματς «φωτιά», καθώς ο νικητής θα έπαιρνε το εισιτήριο της ανόδου στη μεγάλη κατηγορία. Οι γηπεδούχοι από το πρώτο λεπτό επέβαλλαν το ρυθμό τους. Είχαν συνεχώς το προβάδισμα και συνεχώς το αύξαναν. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με +14 (40-26) με τον Τρίτωνα να κάνει αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο και να μειώνει στους 10 (42-32). Όμως, εκεί ήταν που το Ψυχικό πάτησε… γκάζι. Με επί μέρους 21-2, βρέθηκε στο +29 (63-34) και έβαλε τους τίτλους της ανόδου. Το μόνο που άλλαξε στην τελευταία περίοδο ήταν το προβάδισμα των γηπεδούχων, με το ματς να λήγει 80-52.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 40-26, 63-34, 80-52

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 6 (2), Γιαννόπουλος 3 (1), Κουφόπουλος 4, Παπανικολάου 10, Πολυτάρχου 11 (2), Μαλέλης 11 (3), Μαρίνος, Ρίκετς 2, Αθανασούλας 17 (4), Αναγνωστόπουλος 2, Ματαλιωτάκης9, Ιορδάνου 5 (1).

Τρίτων (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 3 (1), Μανοΐλοβιτς 17 (1), Θεοδώρου 4 (1), Αντωνάκης 2, Μάντζαρης 7 (1), Παπαδημητρίου 5 (1), Γκίκας, Δρίτσας, Μελισσαράτος 5 (1), Δημάκος 6.