Ο Ολυμπιακός μια νίκη από τους τελικούς με νέα 100άρα [vids]

Τετάρτη, 1 Ιουνίου 2022 - 21:15

Η ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν σοβαρή και στην Πάτρα. Νίκησε 102-72 τον Προμηθέα και έφερε την ημιτελική σειρά στο 2-0. Το Σάββατο το τρίτο ματς στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός δείχνει σοβαρός. Ο Ολυμπιακός παίζει άμυνα. Ο Ολυμπιακός σε δύο σερί ματς, στην ημιτελική σειρά της Basket League, βάζει πάνω από 100 πόντους. Μετά το 116-73 του ΣΕΦ, η ομάδα του Μπαρτζώκα νίκησε 102-72 στην Πάτρα και πέτυχε τη δεύτερη από τις τρεις νίκες που απαιτούνται για να περάσει στους τελικούς. Το Σάββατο, στο τρίτο ματς του ΣΕΦ, θα έχουν την ευκαιρία να τελειώσουν τη σειρά και να περάσουν στον επόμενο γύρο. Εκεί που θα κριθεί το πρωτάθλημα.

Κλειστό ματς

Ο Προμηθέας μετά τη βαριά ήττα στο πρώτο ματς του ΣΕΦ, έβγαλε αντίδραση. Με Ρέι και Φόστερ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 5-0 στο 2'. Ο Ολυμπιακός με 4 πόντους του Βεζένκοφ μείωσε 5-4 στο 3'. Η είσοδος του Μάρτιν έδωσε περισσότερες λύσεις μέσα από τη ρακέτα. Ο Αγραβάνης έφερε τον Προμηθέα στο +3 (11-8) στο 6'. Με Βεζένκοφ και Μάρτιν οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν 13-12 στο 7'. Οι Πατρινοί έβρισκαν λύσεις με Φόστερ και Γκραντ (16-15, 8'), αλλά στο φινάλε του δεκαλέπτου Παπανικολάου και Σλούκας διαμόρφωσαν το 18-20.

Διαφορά επιπέδου

Ο Μπαρτζώκας έκανε αλλαγές στην πεντάδα. Αυτό δεν χάλασε τη… χημεία του. Με τον Έισι να σκοράρει δύο τρίποντα, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +7 (24-31) στο 13'. Ο Φόστερ που ήταν το βασικό επιθετικό «όπλο» για την ομάδα του Γιατρά σκόραρε για το 26-33 (15'). Με τους Λιβιό και Σλούκα, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο +12 (26-38) στο 17'. Ο Δημήτρης Αγραβάνης έδωσε πόντους στην επίθεση. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει καλό ρυθμό και με δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, προηγήθηκε με 15 πόντους διαφορά (31-46).

Άνοιξε ο ρυθμός

Ο Προμηθέας έκανε μια τελευταία προσπάθεια για να επιστρέψει στο ματς, στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Με 4 πόντους του Χαντ, μείωσε σε 35-48 (21'). Όμως, ο Ολυμπιακός είχε καλά ποσοστά από το τρίποντο. Ο Γουόκαπ έφερε τη διαφορά στους 16 (35-51) στο 22'. Εκεί ανέλαβε δράση ο Φαλ. Δύο σερί καλάθια με κερδισμένο φάουλ. Δεν πέτυχε και τις δύο βολές, αλλά έκανε το 37-56 (23'). Με τη βολή του Παπανικολάου και σερί 9-0, έγινε το +26 (39-65) στο 25'. Ο Μάρτιν πήρε πολλές πάσες και τελείωνε τις φάσεις για τους «ερυθρόλευκους», ενώ για τους Πατρινούς ο Φόστερ ήταν ο παίκτης που σκόραρε αρκετά στην επίθεση. Ο Αμερικανός του Προμηθέα μείωσε σε 46-68, ενώ ο Μάρτιν πέτυχε το 49-73 (28'), για να τελειώσει το δεκάλεπτο 53-75.

Νέα 100άρα

Η ομάδα του Ολυμπιακού δεν πάτησε… φρένο. Αντίθετα, συνέχισε με το πόδι στο… γκάζι. Τρίποντα από Λαρεντζάκη και Βεζένκοφ. Στην άλλη πλευρά, ο νεαρός Τανούλης από τον πάγκο πέτυχε σημαντικούς πόντους. Το ίδιο και ο έτερος νεαρός, ο Λάγιος. Με επί μέρους 14-6 ως το 34', η διαφορά έφτασε στους 30 πόντους (59-89). Τα νεαρά παιδιά του Προμηθέα πάλευαν, αλλά οι παίκτες του Ολυμπιακού συνέχισαν να παίζουν το ίδιο δυνατά! Με τη διαφορά να φτάνει στους 35 πόντους (63-98) στο 37'. Στα 100 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο Λιβιό σκόραρε για να φτάσουν οι «ερυθρόλευκοι» τους 100 πόντους (67-100), για να τελειώσει το ματς με 72-102.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 31-46, 53-75, 72-102.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε το στατιστικό του ματς.