Ασταμάτητο το «εξπρές» της Αρμάνι [vid]

Πέμπτη, 2 Ιουνίου 2022 - 00:06

Με κορυφαίο τον Μπαλντάσο, η Αρμάνι νίκησε 87-69 στην έδρα της Σάσσαρι. Έκανε το 3-0 στα ημιτελικά του ιταλικού πρωταθλήματος και για 6η χρονιά στη σειρά θα δώσει το «παρών» στους τελικούς της Lega Basket.

Με κυρίαρχο μπάσκετ και στις δύο πλευρές του γηπέδου, η Αρμάνι ολοκλήρωσε τη δουλειά της. Νίκησε για τρίτη φορά τη Σάσσαρι, αυτή τη φορά 87-69 και με «σκούπα» πέρασε στους τελικούς του ιταλικού πρωταθλήματος. Για 6η χρονιά στη σειρά θα είναι εκεί, με στόχο να διεκδικήσει το πρωτάθλημα, με αντίπαλο την Βίρτους Μπολόνια. Η σειρά των τελικών ξεκινά την προσεχή Τετάρτη.

Κυριαρχία στο δεύτερο δεκάλεπτο

Η πρώτη περίοδος ανήκε στη Σάσσαρι. Η γηπεδούχος ομάδας μπήκε δυνατά. Προηγήθηκε νωρίς με 7-2, για να απαντήσει το Μιλάνο με δικό του 6-0. Τα κενά διαστήματα στα άμυνα και επίθεση μέτρησαν, με τη Σάσσαρι να αποκτά προβάδισμα 8 πόντων. Νέο 6-0 για το Μιλάνο, αλλά στο φινάλε το τρίποντο του Μπέντζιους διαμόρφωσε το 19-17 του δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, ανήκε ολοκληρωτικά στην Αρμάνι. Με τον Μπαλντάσο να σκοράρει και τον Γκραντ να δίνει λύσεις, η Αρμάνι προηγήθηκε με +3. Το σκορ πήγε στο +6 για την Αρμάνι, αλλά ο Τζεντίλε βγήκε μπροστά. Ωστόσο, η ομάδα του Μεσίνα είχε τον έλεγχο. Με τον Σέρχι να κάνει συνεχόμενα κλεψίματα. Ένα ακόμα τρίποντο του Ντατόμε έφερε το Μιλάνο στο +13 και το ημίχρονο έκλεισε 47-34.

Το τελείωσε με τον τρόπο της

Η Σάσσαρι εκμεταλλεύτηκε τις κακές, επιθετικές επιλογές της Αρμάνι στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου. Με σερί 6-0 ξαναμπήκε στο ματς και μείωσε σε 47-40. Το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Μεσίνα έπιασε τόπο. Το Μιλάνο με σερί 5-0 ξέφυγε και πάλι με διψήφια διαφορά. Με τον Ρίτσι να αξιοποιεί την ασίστ του Σέρχι για το +13 και πάλι. Η Αρμάνι είχε καλή κυκλοφορία και σωστές επιλογές και με τον Μέλι βρέθηκε στο +20.

Η Σάσσαρι με τον Ρόμπινσον μείωσε στους 16, αλλά ο Μπαλντάσο με βολές διαμόρφωσε το 71-53 του 30ού λεπτού. Το τελευταίο δεκάλεπτο με διαφορά 18 πόντων είχε διαδικαστικό ρόλο. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους. Τη μία ήταν ο Μπαλντάσο, την άλλη ο Σέρχι. Με την Σάσσαρι να μην παρατά το ματς και να μειώνει στο φινάλε σε 87-69.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.