Η Ζενίτ έβαλε «φωτιά» στους τελικούς της VTB League [vid]

Πέμπτη, 2 Ιουνίου 2022 - 21:58

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ νίκησε 82-63 την αντίστοιχη του Δημήτρη Ιτούδη, στον 6ο τελικό της VTB League. Ο τίτλος θα κριθεί στο Game 7 της Κυριακής.

Το έκτο ματς της σειράς των τελικών της VTB League ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Μια εκπληκτική Ζενίτ, η οποία νίκησε 82-63 την ΤΣΣΚΑ την Αγία Πετρούπολη και ισοφάρισε σε 3-3. Πλέον, ο τίτλος θα κριθεί στο έβδομο και τελευταίο ματς που θα γίνει την Κυριακή το μεσημέρι, στη Μόσχα.

Η αντίδραση της Ζενίτ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεκίνησε καλύτερα το ματς. Στο πρώτο δεκάλεπτο βρήκε λύσεις στην επίθεση. Κόντρα σε μια Ζενίτ που ήταν με την πλάτη στον… τοίχο, καθώς η ήττα θα σήμανε την απώλεια του τίτλου. Με το σκορ στο 8-4 από το καλάθι του Μίκι (3'), η ΤΣΣΚΑ απάντησε με δύο σερί τρίποντα του Σβεντ για το 8-10 (4'). Με τον Αντόνοφ να πετυχαίνει το 8-14 (6'), αλλά ο Καράσεφ με τρίποντο έφερε μπροστά την Ζενίτ με 16-14 (8'). Με 7-0 και γκολ-φάουλ του Μιλουτίνοφ στα 19'', οι Μοσχοβίτες έκλεισαν την περίοδο με +5 (16-21). Από το 16-23 με τον Κλάιμπερν, η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης «έτρεξε» 9-0 και με το τρίποντο του Μπάρον, προηγήθηκε 25-23 (14'). Οι παίκτες του Πασκουάλ βρέθηκαν στο +5 (32-27) με τον Ζούμπκοφ (16') και στο +7 (36-29) με τον Μόνια. Οι βολές του Μπάρον έκανε το σκορ 38-30 στο 18', για να τελειώσει το ημίχρονο 39-33.

Η άμυνα του Πασκουάλ

Με δίποντο του Κάρτερ, η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης βρέθηκε στο +11 (44-33) στο 22', ενώ ο Πόιθρες την έστειλε στους 14 (49-35) στο 24'. Η ΤΣΣΚΑ με τον Μιλουτίνοφ μείωσε σε 53-42 (26'), αλλά ο Μίκι και ο Μπάρον με τρίποντο δημιούργησαν διαφορά 16 πόντων (58-42) στο 29'. Τα τρίποντα του Γουέιρ και Αντόνοφ μείωσαν τη διαφορά στους 11 (59-48) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Ιδανική αρχή στην τέταρτη περίοδο. Ο Λόιντ έφερε εκ νέου την Ζενίτ στο +16 (64-48) και την ομάδα του Ιτούδη να έχει πολλά, αγωνιστικά θέματα. Ο κορυφαίος για την ομάδα του Πασκουάλ, ο Μίκι, πέτυχε το 68-51 (+17) στο 33'! Η ΤΣΣΚΑ προσπάθησε να επιστρέψει. Οι βολές του Μιλουτίνοφ έριξαν τη διαφορά στους 10 (71-61) στο 37'. Στο τελευταίο τρίλεπτο, οι Μοσχοβίτες σκόραραν μόλις ένα καλάθι με τον Ούσοφ. Με την Ζενίτ να κάνει επί μέρους 11-2 και να φτάνει στη νίκη με 82-63.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 23-12, 20-15, 23-15.