Η ποιότητα της Ρεάλ μέτρησε [vid]

Παρασκευή, 3 Ιουνίου 2022 - 00:48

Η Ρεάλ Μαδρίτης εκμεταλλεύτηκε το 50% στα τρίποντα (17/34) και έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών με την Μπασκόνια, με 94-84.

Το πρώτο ματς της σειράς των ημιτελικών ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και την Μπασκόνια ανήκε στους Μαδριλένους. Με ένα εκπληκτικό σερί που κράτησε για περίπου 4 λεπτά, λίγο πριν το ημίχρονο ως το 24ο λεπτό, έβαλε τις βάσεις για να πάρει τη νίκη. Επικράτησε με 94-84 και άνοιξε το σκορ στο ζευγάρι. Πρώτος σκόρερ των Μαδριλένων ο Κοζέρ με 16 πόντους, 14 είχε ο Ρούντι, αμφότεροι με τέσσερα τρίποντα. Ο Πίτερς οδήγησε το σκοράρισμα των Βάσκων με 15 πόντων.

Το σερί 17-0 των Μαδριλένων

Η Ρεάλ ξεκίνησε το ματς και είχε τον έλεγχο. Κατάφερε να προηγηθεί 8-6 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Μαδριλένοι διατήρησαν το προβάδισμα ως το 7' (14-13). Για να κλείσει το δεκάλεπτο με 22-19. Οι «blancos» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο, αλλά από την άλλη η Μπασκόνια βρήκε σκορ, βρήκε λύσεις στην επίθεση και κατάφερε να ισοφαρίσει 25-25 στο 23'. Η Ρεάλ προηγήθηκε ξανά με 37-33, αλλά η Μπασκόνια έφερε το ματς στο 42-42, στο τελευταίο λεπτό. Εκεί άρχισε ένα σερί 17-0 των Μαδριλένων.

Ασταμάτητοι

Από το καλάθι του Ταβάρες στα 27'' για το ημίχρονο (σ.σ.: σκορ 44-42) ως το 6:33 για το φινάλε του τρίτου, όταν ο Κοζέρ με τρίποντο έφερε το σκορ στο 59-42. Βάζοντας… τέλος στα όνειρα των Βάσκων για μπρέικ στη Μαδρίτη. Το προβάδισμα παρέμεινε πάνω από τους 10 πόντους ως το τέλος του δεκαλέπτου, αν και η Μπασκόνια μείωσε τη διαφορά. Με επί μέρους 11-7 στο τελευταίο δίλεπτο. Η διαφορά άγγιξε τους 20 πόντους στο 35', όταν η Ρεάλ προηγήθηκε 87-68 της Μπασκόνια. Το +20 έγινε 200'' πριν το τέλος (92-72) με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο τελικό 94-84 με επί μέρους 12-2.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 44-42, 74-63, 94-84.