Τρομερό μπρέικ οι Σέλτικς με απίθανη τελευταία περίοδο [vids]

Παρασκευή, 3 Ιουνίου 2022 - 06:50

Με εκπληκτική εμφάνιση και επί μέρους 40-16, η Βοστώνη νίκησε 120-108 στο Σαν Φρανσίσκο και έκανε το 1-0 στους τελικούς του ΝΒΑ. Ο δεύτερος τελικός ξημερώματα Δευτέρας.

Η ομάδα των μπρέικ στα φετινά Play Offs του NBA έκανε ένα ακόμα. Και τί μπρέικ; Οι Σέλτικς επέστρεψαν από το -15 (87-72) της 3ης περιόδου. Έκαναν επί μέρους 40-16 στην τέταρτη και «άλωσαν» το Σαν Φρανσίσκο. Νίκησαν 120-108 τους Γουόριορς και προηγούνται 1-0 στη σειρά των τελικών του 2022. Με κορυφαίο τον Αλ Χόρφορντ που είχε 26 πόντους (6/8 τρίποντα). Η ομάδα του Ουντόκα ξεκίνησε με 7/7 τρίποντα το τέταρτο δωδεκάλεπτο (σ.σ.: συνολικά είχε 9/12), έκανε σερί 17-0 και μετέτρεψε το 103-100 του Γκόλντεν Στέιτ (6:05 για το φινάλε) σε 117-103 βάζοντας τέλος στο πρώτο ματς που κατέληξε στους «Κέλτες». Ο δεύτερος τελικός τα ξημερώματα της Δευτέρας.

Εκπληκτικός Κάρι

Η πρώτη περίοδος ήταν παράσταση του Στεφ Κάρι. Ο MVP των τελικών της Δύσης ξεκίνησε με 6/7 τρίποντα και ήταν πραγματικός ηγέτης για τους Γουόριορς. Μετά το αρχικό 8-6 με το τρίποντο του Τόμπσον (3'), η Βοστώνη προηγήθηκε 9-8 με τον Σμαρτ, αλλά ο Κάρι και ο Γουίγκινς έφεραν το Γκόλντεν Στέιτ στο 14-9 (5').

Δύο σερί τρίποντα του Κάρι έκαναν το 23-16 (7'), με τους Σέλτικς να επιστρέφουν με τον Γουάιτ (23-20, 8'). Νέο τρίποντο του Κάρι και 29-22 (10'), για να πετύχει ένα ακόμα και να κλείσει η περίοδος με 32-28.

Οι Σέλτικς αντέδρασαν

Με το… καλημέρα στη δεύτερο ο Πόρτερ έφερε τη διαφορά στους 7 (35-28), αλλά η Βοστώνη πήρε πόντους –με τρίποντα- από το second unit. Ειδικά ο Γουάιτ που κάλυψε επιθετικό κενό του Τέιτουμ (37-34, 14'). Το νέο τρίποντο του Πόρτερ έδωσε… ανάσα στους Γουόριορς (44-37, 16'), για να φτάσει η διαφορά στους 10 (47-37) με ένα ακόμα του Τόμπσον (17').

Οι Σέλτικς «απάντησαν» με δικό τους 10-0 και ισοφάρισαν (47-47, 19'). Ο Μπράουν με δύο βολές τους έβαλε μπροστά στο σκορ (51-49, 21'). Προσπέρασμα του Γκόλντεν Στέιτ με τον Πόρτερ (52-51, 22'), αντίδραση με Χόρφορντ (52-54) και Τέιτουμ (54-56) για το φινάλε του ημιχρόνου.

Ανώτεροι οι Γουόριορς

Η τρίτη περίοδος ανήκε στο Γκόλντεν Στέιτ. Με γρήγορο 5-0 σε 43'' βρέθηκαν στο 59-56. Ο Γουίγκινς βρήκε ρυθμό και πέτυχε το 61-58, ενώ ο Τόμπσον το 66-60 (28'). Νέο τρίποντο του Γουίγκινς και 71-64 (29'), ενώ ένα ακόμα καλάθι του κι ένα του Κάρι έφεραν τους Γουόριορς στο 75-64 (31'). Το τρίποντο του Πουλ έδωσε… αέρα 14 πόντων (80-66) στην ομάδα του Κερ, αλλά οι Σέλτικς αντέδρασαν με τα τρίποντα των Γουάιτ και Χόρφορντ (83-72, 33'). Οι βολές από Πουκ και Γουίγκινς έφεραν το Γκόλντεν Στέιτ στο +15 (87-72), 2:10 πριν ολοκληρωθεί η περίοδος. Ο Γουίλιαμς μείωσε σε 89-78, ο Ιγκουοντάλα με μεγάλο τρίποντο σημείωσε το 92-78, για να κλείσει το δωδεκάλεπτο με τις βολές του Γουάιτ (92-80).

Η Βοστώνη τους «εκτέλεσε»

Με τη διαφορά στο +12 οι Γουόριορς θα έπρεπε να τελειώσουν το ματς. Να την μεγαλώσουν. Αλλά έκαναν λάθη, πολλά λάθη. Ειδικά ο Πουλ που θέλησε να γίνει… ήρωας. Λάθος πάσες, τρίποντα υπό πίεση. Οι Σέλτικς ξεκίνησαν με 9-0 (92-89) με το καλάθι του Πρίτσαρντ (39').

Άρχισαν, όμως, το κρεσέντο με τα τρίποντα. Είχαν 7/7 (σ.σ.: δύο οι Μπράουν, Γουάιτ, Χόρφορντ και ένα ο Πρίτσαρντ). Την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι σκόραραν μέσα σε 5:55 μόλις 11 πόντους, με το σκορ να είναι 103-100 από το καλάθι του Κάρι (6:05). Τα δύο συνεχόμενα του Χόρφορντ έκαναν το 103-109 (4:49).

Η Βοστώνη έτρεξε σερί 17-0, οι Γουόριορς έμειναν χωρίς σκορ για 4:56 και το σκορ έγινε 117-103 με το τρίποντο του Σμαρτ (1:44). Το επί μέρους σκορ της περιόδου ήταν 40-16 για τους Σέλτικς. Με τον Μπιέλιτσα, με τρίποντο να διαμορφώνει το τελικό 108-120.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-28, 54-56, 92-80, 108-120.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε το στατιστικό του πρώτου τελικού.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.