Η Βιλερμπάν έκανε τα εύκολα… δύσκολα [vids]

Παρασκευή, 3 Ιουνίου 2022 - 23:11

Από το +12 του ημιχρόνου, βρέθηκε στο -3 από την Ντιζόν στο 30', αλλά «καθάρισε» στο τέλος και νίκησε 101-90.

Το δεύτερο ματς της σειράς των ημιτελικών στα πλέι οφ του γαλλικού πρωταθλήματος ανάμεσα στη Βιλερμπάν και την Ντιζόν ήταν ματς ανατροπών. Με τη γηπεδούχο ομάδα να φτάνει τελικά σε νέα επικράτηση, 101-90. Έτσι έκανε το 2-0 στη σειρά.

«Διπλό» στο 30', «άσσος» στο 40'

Ματς ανατροπών στο δεύτερο ημίχρονο. Διότι στα πρώτα 20 λεπτά όταν ήταν ξεκάθαρα. Στο φινάλε του πρώτου μέρους, η ASVEL είχε το προβάδισμα με 52-40. Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, η εικόνα του ματς άλλαξε. Η Ντιζόν βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση. Κατάφερε να σκοράρει 35 πόντους, όταν είχε 40 στις δύο πρώτες περιόδους. Και κράτησε την Βιλερμπάν στους 20 στην επίθεση. Με αποτέλεσμα το 52-40 να γίνει 72-75! Ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Πάρκερ έδειξε το καλό της πρόσωπο. Με επί μέρους 29-15 αποκατέστησε την… τάξη. Για να φτάσει στη νίκη με 101-90 και να αποκτήσει μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στους τελικούς με 2-0 νίκες.

Σούπερ τριάδα

Με κορυφαίο τον Οκόμπο που σημείωσε 26 πόντους και τους Τζόουνς και Νάιτ να σκοράρουν από 20 ο καθένας, ήταν δύσκολο να μην νικήσει η ASVEL. Άξιος συμπαραστάτης τους και ο Φαλ με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ. Όσον αφορά στον Κώστα Αντετοκούνμπο, σε 10 λεπτά σημείωσε 4 πόντους με 2/4 δίποντα. Από την πλευρά της Ντιζόν, ο Χόλστον είχε 28 πόντους και ο Σάιμον άλλους 20, αλλά όπως αποδείχθηκε δεν έφτασαν στους φιλοξενούμενους για να φύγουν νικητές από το «Αστρομπάλ».

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 52-40, 72-75, 101-90.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε το στατιστικό του ματς.