Η Ζενίτ του Πασκουάλ πρωταθλήτρια στη VTB League [vid]

Κυριακή, 5 Ιουνίου 2022 - 18:03

Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης έβαλε τέλος στο σερί των 9 σερί τίτλων που είχε η ΤΣΣΚΑ, νικώντας την 81-75 στο Game 7 της Μόσχας. MVP των τελικών ο Τζόρνταν Μίκι.

Ο Τσάβι Πασκουάλ και η Ζενίτ ήταν οι μεγάλοι νικητές στη φετινή σειρά των τελικών της VTB League. Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης πήρε το πρωτάθλημα με εντυπωσιακό come back στους τελικούς. Αφενός γιατί επέστρεψε από το 3-1 της ΤΣΣΚΑ. Αφετέρου γιατί στο Game 7 της Μόσχας, ανέτρεψε την κατάσταση στο τελευταίο δεκάλεπτο. Από το 62-56 που προηγούνταν η ομάδα του Ιτούδη στο 30ό λεπτό, έκανε επί μέρους 25-13 στην τέταρτη περίοδο και έφτασε στη νίκη με 81-75. Με τον τρόπο αυτό κατέκτησε το φετινό τίτλο με 4-3 στις νίκες, βάζοντας τέλος στο σερί των 9 συνεχόμενων πρωταθλημάτων που «έτρεχε» η ΤΣΣΚΑ. Το ματς αυτό ήταν το τελευταίο του Έλληνα προπονητή στον πάγκο της ρωσικής ομάδας.

Στα μέτρα της Ζενίτ

Το πρώτο ημίχρονο του 7ου τελικού ήταν αμφίρροπο. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Αν και η Ζενίτ έδειχνε να πατά λίγο καλύτερα στο παρκέ. Προηγήθηκε 8-5 στο 3' με το γκολ-φάουλ του Λόιντ και 16-11 στο 6' με νέο γκολ-φάουλ, αυτή τη φορά του Πόιθρες. Ο Αντόνοφ με τρίποντο μείωσε 14-16 για την ΤΣΣΚΑ, ωστόσο ακολούθησε επί μέρους 7-3 για την Ζενίτ που προηγήθηκε 23-17 με νέο καλάθι του Πόιθρες, 58'' πριν λήξει η περίοδος. Ο Μιλουτίνοφ με δύο βολές, διαμόρφωσε το 19-23.

Οι φιλοξενούμενοι με το τρίποντο του Φρίντζον έφτασαν και στο +10 (22-32) στο 12', ενώ ο Κάρτερ με καλάθι και φάουλ τους οδήγησε στο +13 (22-35) στο 13'. Νέο τρίποντο του Μπάρον και +14 (24-38, με τον Λόιντ να φέρνει την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης μπροστά στο σκορ με 15 πόντους (25-40, 14'). Σβεντ, Αντόνοφ και Κουρμπάνοφ βγήκαν μπροστά και οδήγησαν την ΤΣΣΚΑ σε σερί 17-4, μέσα σε 6'40'', για να το ολοκληρώσει με τρίποντο ο Γουέρ, για το 42-44 του ημιχρόνου.

Μεγάλες ανατροπές

Η ΤΣΣΚΑ δεν γίνονταν να μείνει με… σταυρωμένα χέρια. Οι παίκτες της έπρεπε να βγάλουν αντίδραση. Αυτό συνέβη στην 3η περίοδο. Εκκίνηση με σερί 8-0 και με τις βολές του Μιλουτίνοφ οι Μοσχοβίτες βρέθηκαν στο +6 (50-44). Με τρίποντο του Λόιντ η Ζενίτ επέστρεψε στο ματς, μειώνοντας στον πόντο (52-51, 26'). Με Κλάιμπερ και Γουέρ το σκορ έγινε 58-51 στο 28'. Αυτό το +7 ήταν το μεγαλύτερο προβάδισμα για την ΤΣΣΚΑ, με τον Μιλουτίνοφ να διαμορφώνει το 62-56 στο τέλος της περιόδου. Ένα δεκάλεπτο όπου η ομάδα του Ιτούδη κυριάρχησε με επί μέρους 20-12.

Οι παίκτες του Πασκουάλ, όμως, έκανε τη δική τους αντεπίθεση. Με ένα εξαιρετικό πρώτου τρίλεπτο, έκαναν σερί 10-0 και με τη βολή του Καράσεφ προηγήθηκαν 66-62 στο 33'. Ο Λόιντ για τη Ζενίτ, ο Κλάιμπερν για την ΤΣΣΚΑ έδωσαν επιθετικές λύσεις. Από το 66-68 του 36', η ομάδα του Πασκουάλ με επί μέρους 5-0 ξέφυγε με 7 πόντους, 73-66, χάρη στο τρίποντο του Καράσεφ (3:43 πριν το φινάλε). Νέο από τον Ζαχάροφ (2:34 πριν το τέλος) και η Ζενίτ στο +9 (76-67)! Οι βολές του Μπάρον διαμόρφωσαν το 78-70 (52'' για το φινάλε). Ο Γουέρ με τρίποντο μείωσε σε 75-78 (26'' για το τέλος), αλλά με τις βολές του Λόιντ και τη μία του Μίκι, διαμορφώθηκε το τελικό 75-81. Ο Μίκι, επιπλέον, αναδείχθηκε και MVP των τελικών της VTB League.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 42-44, 62-56, 75-81.