Με σούπερ Τόμιτς, η Μπανταλόνα «άλωσε» το Παλάου [vid]

Κυριακή, 5 Ιουνίου 2022 - 23:52

Ο Κροάτης σέντερ πέτυχε 24 πόντους και οδήγησε την Χουβεντούτ σε νίκη 87-81 στην έδρα της Μπαρτσελόνα. Στο 1-1 η σειρά των ημιτελικών.

Τέλος στην αρνητική παράδοση που κρατούσε από το 2014 (2/11) στο Παλάου έβαλε η Μπανταλόνα. Η εξαιρετική Χουβεντούντ νίκησε 87-81 στην έδρα της Μπαρτσελόνα και ισοφάρισε σε 1-1 την ημιτελική σειρά. Τα δύο επόμενα ματς θα γίνουν στην έδρα της, οπότε το ενδιαφέρον είναι το... κόκκινο! Η μεγάλη διαφορά των φιλοξενούμενων σε σχέση με τον πρώτο αγώνα, όπου η ομάδα του Γιασικεβίτσιους είχε νικήσει 87-72 ήταν τα 15 λάθη των «μπλαουγκράνα». Η Μπανταλόνα πίεσε πολύ πάνω στην μπάλα και κατάφερε να φτάσει σε μια μεγάλη νίκη.

Αμφίρροπο ματς

Η Χουβεντούτ ξεκίνησε δυνατά. Η απουσία του Χίγκινς από την 12άδα της Μπαρτσελόνα μέτρησε στην πορεία του ματς. Μόλις στο 3' και οι φιλοξενούμενοι ήταν στο +5 (3-8). Με τον Φέλιξ να έχει 6 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Η μπάλα περνούσε μέσα στη ρακέτα όπου ο Τόμιτς έδειχνε να μην έχει αντίπαλο. Ο Κροάτης με 7 πόντους έβαλε... δύσκολα στον Ντέιβις. Παρόλα αυτά, οι «μπλαουγκράνα» βρήκαν τον τρόπο. Με τον Καλάθη να έχει 4 ασίστ, το ματς έφτασε στο 25-19 στο 7' με 13 πόντους από Έξουμ (8) και Αμπρίνες (5), οι οποίοι ήρθαν από τον πάγκο. Ωστόσο, ο Πάου Ρίμπας έδωσε προβάδισμα στην Χουβεντούτ (26-27) στο δεκάλεπτο. Η Μπαρτσελόνα ανέβασε... ρυθμό και βρέθηκε στο 13' στο +7 (35-28), αλλά ο Μπάσας με 8 πόντους, έφερε το ματς στα ίσια, στο 17' (40-40) για να τελειώσει το ημίχρονο με 40-42.

Η δίψα της Μπανταλόνα

Η Χουβεντούτ «έτρεξε» πολύ το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Φέλιξ μαζί με τον Πάρα συνέβαλλαν τα μέγιστα και οδήγησε την Μπανταλόνα στο +13 (46-59) στο 26'. Παρότι ο Γιασικεβίτσιους είχε δίδυμο γκαρντ τους Λαπροβίτολα και Γιοκουμπάιτις, η Χουβεντούτ λειτούργησε καλά σε ό,τι αφορά την περιφερειακή άμυνα. Δεν άφησε τους «μπλαουγκράνα» να βρουν εύκολα σουτ. Με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 12 (53-65) στο 30'. Ο Χέιζ μείωσε στους 8 (62-70), αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα ως το φινάλε. Έτσι, κατάφεραν να φύγουν νικητές από το Παλάου με 87-81 Η σειρά συνεχίζεται με δύο ματς στο «Palau Olímpic», Τετάρτη και Παρασκευή. Με την Μπαρτσελόνα να έχει ηττηθεί στις δύο τελευταίες επισκέψεις τους.

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 40-42, 53-65, 81-87.