Η ηχηρή «απάντηση» των Warriors [vids]

Δευτέρα, 6 Ιουνίου 2022 - 05:56

Με εκπληκτική εμφάνιση στην 3η περίοδο (σ.σ.: επί μέρους 35-14) το Γκόλντεν Στέιτ νίκησε 107-88 τους Celtics και ισοφάρισε 1-1 στους τελικούς του NBA. Το Game 3 ξημερώματα Πέμπτης (04:00) στη Βοστώνη.

Δεν γίνονταν να μην υπάρξει αντίδραση. Μια ομάδα όπως είναι αυτοί οι Warriors, με παίκτες στο ρόστερ τους που έχουν τρία δαχτυλίδια πρωταθλητή στην κατοχή τους, θα απαντούσαν. Ο τρόπος που χάθηκε το Game 1 τους ταρακούνησε. Άλλαξε αρκετά τον τρόπο σκέψης της ομάδας του Κερ. Η οποία αυτή τη φορά επικράτησε 107-88 και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών του NBA.

Με ένα απίθανο τρίτο δωδεκάλεπτο, με επί μέρους 35-14. Οι Celtics σκόραραν μόλις 14 πόντους, όσους δηλαδή σημείωσε μόνο ο Στεφ Κάρι στο ίδιο διάστημα! Συνολικά, 29 στο ματς. Η δε διαφορά στο ματς οφείλεται στην άμυνα του Γκόλντεν Στέιτ που έκανε 15 κλεψίματα, ενώ η Βοστώνη είχε 7 λάθη παραπάνω. Οι πόντοι από λάθος ήταν 33/15 για τους γηπεδούχους. Η σειρά συνεχίζεται με το Game 3, ξημερώματα Πέμπτης (04:00) στο «Garden».

Με το ίδιο… νόμισμα

Στον πρώτο τελικό οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο πρώτο ημίχρονο. Η διαφορά έγινε στην τελευταία περίοδο. Επί μέρους 40-16 για τους Celtics με το σερί 17-0 να κάνει τη διαφορά. Αυτή τη φορά το σκηνικό ήταν εκ διαμέτρου αντίθετο. Πάλι ένα μεγάλο σερί καθόρισε την έκβαση του ματς. Αλλά ήταν από την πλευρά των Warriors. Στα τελευταία 4'32'' έκαναν σερί 19-2.

Όταν ο Τέιτουμ μείωσε με τρίποντο σε 68-62, ακολούθησε το διάστημα κυριαρχίας για το Γκόλντεν Στέιτ. Διάστημα που είχε η ομάδα του Κερ 7/12 τρίποντα. Με τον Πουλ να σκοράρει από το κέντρο, στο φινάλε της περιόδου. Συνεχίστηκε, δε, και στις αρχές της τελευταίας περιόδου, για να φτάσει συνολικά στο 25-2, 10'45'' πριν το φινάλε με το καλάθι του Μπιέλιτσα (93-64). Στη μέγιστη διαφορά του +29!

Δυνατό ημίχρονο

Η Βοστώνη ξεκίνησε καλά, με τον Μπράουν να είναι «ζεστός». Στα μισά της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά με 22-13. Ο Γκάρι Πέιτον ΙΙ ήρθε από τον πάγκο και βοήθησε αρκετά, ο Γουίγκινς έδωσε λύσεις και ο Κάρι που ήταν σε καλή βραδιά συνέβαλλαν για να κλείσει με σκορ 31-30. Το τρίποντο του Γουάιτ έδωσε το +5 (40-35, 17') στους Celtics, αλλά η απάντηση των Warriors ήταν άμεση. Μέσα σε 133'' σερί 10-0 και +5 για το Γκόλντεν Στέιτ (45-40) με το τρίποντο του Γουίγκινς. Η ομάδα του Ουντόκα προσπέρασε 46-45 με το τρίποντο του Γουάιτ, ωστόσο με δύο επιθέσεις του Καναδού έκλεισε το ημίχρονο με 52-50.

Το ματς είχε τελειώσει

Το πρώτο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου, όταν και οι Warriors έστειλαν τη διαφορά στους 29, έβαλε τους τίτλους… τέλους στο Game 2. Ο κόουτς Ουντόκα απέσυρε τους βασικούς, για να τον ακολουθήσει σταδιακά ο Κερ. Έτσι φτάσαμε στο 107-88 και στην ισοφάριση στη σειρά των τελικών. Η οποία «μετακομίζει» στη Βοστώνη για τα δύο επόμενα ματς. Σημεία «κλειδιά» του ματς, τα καλύτερα ποσοστά ευστοχίας του Γκόλντεν Στέιτ στα σουτ συνολικά (σ.σ.: 45,3% με 37,5%) καθώς είχαν ίδια ακριβώς στο τρίποντο (σ.σ.: 40,5 με 15/37 και οι δύο ομάδες).

Το δεύτερο στοιχείο είναι πώς αυτή τη φορά δεν έπαθαν ζημιά από… απρόσμενους πρωταγωνιστές. Ο Χόρφορντ είχε 2 πόντους, ο Γουάιτ 12, ενώ στο πρώτο μαζί 47! Επίσης, ο περιορισμός του Σμαρτ, ο οποίος από τους 18 έπεσε στους 2. Την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι είχαν πέντε διψήφιους με τον Πουλ να πετυχαίνει 17 (5/9 τρ.). Επικράτησαν παρά την αστοχία των Τόμπσον και Γουίγκινς που είχαν μαζί 8/31 σουτ εντός παιδιάς (σ.σ: 3/11 τρ.).

Τα δωδεκάλεπτα: 31-30, 52-50, 87-64, 107-88.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του Game 2.