Η Βόννη «σόκαρε» την Μπάγερν [vid]

Δευτέρα, 6 Ιουνίου 2022 - 21:31

Δεύτερο σερί «διπλό» της Telekom με 83-80 στο Μόναχο, σε μια ημιτελική σειρά που δεν έχει νικήσει γηπεδούχος. Την Τετάρτη το Game 5.

Η ημιτελική σειρά της Μπάγερν Μονάχου με τη Βόννη είναι πλέον ισόπαλη 2-2 στις νίκες. Η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί σε πέμπτο ματς. Η Telekom έκανε δεύτερο σερί «διπλό» μέσα στη Βαυαρία, αυτή τη φορά με 83-80. Έφερε τη σειρά στα ίσα και το εισιτήριο για τον τελικό θα κριθεί την Τετάρτη, στον πέμπτο αγώνα, στη Βόννη. Το ματς ήταν κλειστό, με την ομάδα του Τρινκέρι να επικρατεί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Διότι οι φιλοξενούμενοι νίκησαν στα επί μέρους σκορ, στα τρία επόμενα δεκάλεπτα. Με αποτέλεσμα να φύγουν νικητές από το «Audi Dome».

Στις λεπτομέρειες

Η Βόννη ξεκίνησε καλά. Με τον Κουλβιέτις βρέθηκε στο 2-8 (3'), αλλά ο Ρούμπιτ με έμμεσο τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην Μπάγερν (9-8, 4'). Το σκορ ήταν 13-13 στο 6', για να υπάρξουν άλλες τέσσερις ισοπαλίες στην πρώτη περίοδο, πριν ο Τόμας πετύχει το 26-24, 5'' πριν το τέλος της. Άλλες τέσσερις ισοπαλίες στη δεύτερη περίοδο, με το σκορ 37-37 στο 16'. Εκεί η Βόννη προσπέρασε στο σκορ με τον Κουλβιέτις (39-40, 17') και το διατήρησε ως το ημίχρονο που έληξε 47-48, με το τρίποντο του Τζάκσον-Κάρτραϊτ και τη βολή του Λούτσιτς.

Καλύτερη η Βόννη

Ο Σέρβος στο 23' έδωσε… αέρα τριών πόντων στην Μπάγερν (56-53), αλλά η Βόννη με επί μέρους 13-4 και τον Κέσενς κομβικό προηγήθηκε 66-60 (28'), για να μειώσει η ομάδα του Μονάχου με τις βολές του Χάντερ (64-66). Οι Βαυαροί ισοφάρισαν 70-70 με τη βολή του Ντζέντοβιτς (34'), αλλά η Βόννη με 8-0 σερί βρέθηκε στο 70-78 με το καλάθι του Χόκινς (36'). Με το τρίποντο του Τζάκσον-Κάρτραϊτ «κλείδωσε» τη νίκη, με το σκορ στο 83-77, 1:41 για το φινάλε. Με το ματς να λήγει 80-83.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 47-48, 64-66, 80-83.