Η Βιλερμπάν με «σκούπα» στους τελικούς [vid]

Δευτέρα, 6 Ιουνίου 2022 - 23:58

Νίκησε 73-61 στην έδρα της Ντιζόν και με 3-0 πέρασε στους τελικούς του γαλλικού πρωταθλήματος. Περιμένει την αντίπαλό της.

Η διαφορά δυναμικότητας της Βιλερμπάν με την Ντιζόν επιβεβαιώθηκε και στο τρίτο ματς της σειράς, στο πρώτο στην έδρα της Ντιζόν. Η ASVEL είχε από το πρώτο δεκάλεπτο τον έλεγχο του ματς. Με τον τρίποντο του Οκόμπο έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 21-19. Στο δεύτερο, η ομάδα του Πάρκερ πάτησε… γκάζι. Οι δύο πόντοι διαφορά που είχαν οι φιλοξενούμενοι, έγιναν 20 (29-49) με το απίθανο, εκτός ισορροπίας, τρίποντο του Τζόουνς.

Δεν χαλάρωσε

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ASVEL συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο. Με τη διαφορά να έχει σταθεροποιηθεί πάνω από τους 20 πόντους. Έφτασε τους 28 (33-61) με τον Γκιστ να χάνει ευκαιρία να την στείλει τους 30. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο +25 με το καλάθι, εκτός ισορροπίας, του Στραζέλ (39-64). Λογικό ήταν να πέσει ο ρυθμός της Βιλερμπάν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Έτσι, η Ντιζόν στην τελική ευθεία του ματς βρήκε την ευκαιρία να κατεβάσει τη διαφορά για το τελικό 61-73.

Οι κορυφαίοι

Η τριάδα των Οκόμπο (13π.), Τζόουνς (11π.) και Χάουαρντ (10π.) ξεχώρισαν για την Βιλερμπάν. Με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να αγωνίζεται για 3 λεπτά και να μην σκοράρει. Σε ό,τι αφορά την Ντιζόν, ο Κέλι (20π.) και ο Γουέιρ (13π.) ήταν αυτοί που πάλεψαν περισσότερο. Η Βιλερμπάν περιμένει τον νικητή της σειράς Μονακό-Ορτέζ (σ.σ: 2-0 η Μονακό) για να μάθει τον αντίπαλό της στους τελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 29-49, 39-64, 61-73.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.