Η Ορτέζ μπήκε ξανά στο… παιχνίδι [vids]

Τρίτη, 7 Ιουνίου 2022 - 23:36

Με κορυφαίο τον Χρόβατ (19π., 9ρ.) επικράτησε 82-76 της Μονακό και μείωσε σε 2-1 τη σειρά των ημιτελικών του γαλλικού πρωταθλήματος.

Νέο ενδιαφέρον στη ημιτελική σειρά του γαλλικού πρωταθλήματος ανάμεσα στην Ορτέζ και την Μονακό. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 82-76, μείωσαν σε 2-1 και ξαναμπήκαν στο… παιχνίδι της πρόκρισης στους τελικούς. Εκεί όπου έχει ήδη περάσει η Βιλερμπάν.

Η αντίδραση της Ορτέζ

Το τρίτο ματς ξεκίνησε με το τρίποντο του Ονιάνγκε (3-0) και συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο. Με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ και το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Έτσι όπως κύλησε το δεκάλεπτο, ήταν λογικό πώς καμία από τις δύο ομάδες δεν θα είχε σημαντικό προβάδισμα. Όπως και συνέβη. Για να φτάσουμε στο φινάλε της περιόδου, όπου ο Μπίμπινς με τρίποντο πέτυχε το 23-21. Παρότι η Μονακό αντέδρασε και με «όπλο» τα επιθετικά ριμπάουντ που πήρε, βρέθηκε μπροστά με 32-26 στο 14', η Ορτέζ είχε πλάνο. Ο Τζέφερσον την έφερε ξανά μπροστά με 38-36, για να κλείσει το ημίχρονο ισόπαλο (42-42).

Μέτρησε η έδρα

Αμφίρροπο ματς και στο δεύτερο μέρος. Με τις βολές του Χρόβατ μετά το αντιαθλητικό φάουλ του Ουατάρα, η Ορτέζ μείωσε 51-52 στο 24'. Ο Μάικ Τζέιμς το πήρε πάνω του και πέτυχε το 54-54 στο 26'. Με Μπίμπινς και Τσιτσόκο η ομάδα του «Πο» βρέθηκε στο 58-54 (27'). Καλάθι και φάουλ στο Σανέ για το 63-58 (29'), με το δεκάλεπτο να τελειώνει 65-62. Ο Εντιαγέ νίκησε τον Μοτιεγιούνας για το 66-64 (32'). Τρομερή συνεργασία Μπίμπινς και Εντιαγέ. Το κάρφωμα του έκανε το 70-66 στο 34', ενώ ο Εντιαγέ ξανά το 72-66 (36'). Το τρίποντο του Τζέφερσον στο 38' (79-71) ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη της Ορτέζ.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 42-42, 65-62, 82-76.