Ήταν Παναθηναϊκός και πέρασε εύκολα στους τελικούς [vid]

Τετάρτη, 8 Ιουνίου 2022 - 21:23

Οι «πράσινοι» χρειάστηκαν μόλις 5 λεπτά για να «καθαρίσουν» με την πρόκριση κόντρα στη Λάρισα. Νίκησαν 89-43 με μεγάλη άνεση.

Μόλις 2'16'' στο πέμπτο ματς των ημιτελικών της Basket League ήταν ανταγωνιστική η Λάρισα απέναντι στον Παναθηναϊκό. Όταν ο Παπαπέτρου πέτυχε το 5-2, όλα τελείωσαν. Όσο κυλούσε ο χρόνος τόσο οι «πράσινοι» αύξαναν τη διαφορά, για να φτάσουν στο τελικό 89-43. Έτσι, πέρασαν στους τελικούς όπου θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό, με μειονέκτημα έδρας.

Καταιγιστικό το «τριφύλλι»

Η πίεση που είχε ο Παναθηναϊκός, σε συνδυασμό με το know-how από τέτοια ματς, ήταν τα «κλειδιά» για να φτάσει σε μια ευρεία νίκη κόντρα στη Λάρισα. Η ημιτελική σειρά ανάμεσα στους «πράσινους» και τους Θεσσαλούς έληξε με 3-2 για το «τριφύλλι». Το οποίο νίκησε πολύ εύκολα, με 46 πόντους διαφορά, την ομάδα του Τακιανού, βγάζοντας με άνεση το εισιτήριο για τους τελικούς. Η ομάδα του Βόβορα ήταν συγκεντρωμένοι κι αυτό φάνηκε από τα πολύ υψηλά ποσοστά (50% στο τρίποντο με 14/28). Με την πολύ πιεστική άμυνα, ο ΠΑΟ οδήγησε τη Λάρισα σε ποσοστό κάτω του 30%, για την ακρίβεια 26%, στα σουτ εντός παιδιάς. Οπότε το ματς μετά το πρώτο πεντάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

«Πράσινη» κυριαρχία

Η διαφορά διαρκώς μεγάλωνε. Στο δεκάλεπτο ήταν 16 πόντοι, ενώ στο ημίχρονο 23. Με νταμπλ σκορ, καθώς μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά το σκορ ήταν 46-23. Με τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο να φτάνει και στους 27 (46-19) στο 19' με τη βολή του Γουάιτ. Ο Παπαγιάννης έστειλε το «τριφύλλι» στο +30 (63-33) στο 27', ενώ με το δίποντο του Μέικον, το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Βόβορα να προηγείται με +38 (73-35). Σε ό,τι αφορά την τέταρτη περίοδο, εκεί ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος. Με το… καλημέρα ο Μέικον με τρίποντο έκανε το +41 (76-35). Στη συνέχεια ήταν ο Έβανς που σκόραρε, 5:31 για το τέλος, για να δώσει… αέρα 51 πόντων (87-36) στους «πράσινους». Από εκείνο το σημείο, η Λάρισα έπαιξε άμυνα και περιόρισε την ήττα της στους 46 πόντους.

Οι κορυφαίοι της πρόκρισης

Ο Σαντ-Ρος έκανε ένα πολύ μεστό ματς. Δεν ήταν μόνο οι 8 πόντοι που πέτυχε. Αλλά είχε ακόμα 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα. Εξαιρετικός σε ένα ακόμα ματς και ο Παπαγιάννης με νταμπλ-νταμπλ (10π., 10ρ.). Κοντά τους οι Γουάιτ (17π., 6ρ.), Νέντοβιτς (16π.) και Μέικον (14π., 5 ασ.). Από την άλλη πλευρά, μόνο οι Κρουμπάλι (11π.) και Ζάρας (10π.) κατάφεραν να διασωθούν στο πέμπτο ματς της ημιτελικής σειράς της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 46-23, 73-35, 89-43.