Κυρίαρχη και στον δεύτερο τελικό η Φενέρμπαχτσε (93-78)! +vid

Πέμπτη, 9 Ιουνίου 2022 - 22:36

Η Φενέρμπαχτσε θριάμβευσε κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Εφές, έκανε το 2-0 στους τελικούς της τουρκικής λίγκας (2-0), θέλει ακόμη μία νίκη με τη σειρά να αλλάζει έδρα το Σάββατο.

Η ομάδα του Τζόρτζεβιτς ήταν καταιγιστική στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 36-12 (!) κλείδωσε τη νίκη, με τη διαφορά να φτάνει και στους 28 πόντους.

Κορυφαίοι των νικητών έχοντας από 18 πόντους οι Γκούντουριτς και Βέσελι, έναν λιγότερο πέτυχε ο Μπιμπέροβιτς ενώ ο Ντε Κολό σταμάτησε στους 16 με 4/4 τρίποντα. Από την Εφές ξεχώρισε ο Μπράιαντ με 19 πόντους, ακολούθησαν οι Τουντσέρ (12π.) και Λάρκιν (10) ενώ επέστρεψε στη δράση ο Βασίλιε Μίσιτς μένοντας πάντως μόλις στους 7 πόντους (με 2/9 σουτ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Μπιρσέν 3 (1), Άκπιναρ, Μαχμούτογλου, Μπιμπέροβιτς 17 (2/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές), Ντουβερίογλου 2, Χάζερ 4, Ντε Κολό 16 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Χένρι 2, Γκούντουριτς 18 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/5 βολές), Βέσελι 18 (7/10 δίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπούκερ 13 (1)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Σαϊμπίρ 2, Ιλιασόγλου 8 (2), Γκαζί 3 (1), Γκιουβέν 4, Τουντσέρ 12 (4), Λάρκιν 10 (1/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Μπομπουά 3 (1/7 σουτ), Μπράιαντ 19 (5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μορμάν 1, Πλάις 9 (1), Μίτσιτς 7 (2/9 σουτ)