Με εξαιρετική άμυνα, η Βίρτους ισοφάρισε [vid]

Παρασκευή, 10 Ιουνίου 2022 - 23:59

Η Μπολόνια κράτησε το Μιλάνο στους 30 πόντους στο 2ο ημίχρονο, νίκησε 75-68 και έκανε το 1-1 στους τελικούς. Μεγάλη εμφάνιση του Σενγκέλια.

Η Αρμάνι νίκησε στο πρώτο ματς στην Μπολόνια. Απόψε ήταν η σειρά της Βίρτους να επικρατήσει, να κάνει το 1-1 στη σειρά των ιταλικών τελικών και να δώσει νέο ενδιαφέρον στη «μονομαχία» για το φετινό πρωτάθλημα. Το τελικό 75-68 ήρθε μέσα από την καλή άμυνα της Μπολόνια και την εξαιρετική εμφάνιση του Σενγκέλια με τους 22 πόντους (8ρ., 4 ασ.). Πολύ καλό ματς για την ομάδα του Σκαριόλο και από τον Ζαϊτέ με νταμπλ-νταμπλ (11π., 10ρ.). Η ομάδα του Μεσίνα είχε τέσσερις διψήφιους (Χολ 16, Σιλντς 15, Ντατόμε 11, Σέρχι 10), αλλά μόλις 26,9% στο τρίποντο.

«Κλειδί» η άμυνα

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα που φάνηκε να πατά καλύτερα στο παρκέ ήταν η Αρμάνι. Προηγήθηκε 13-4 με το τρίποντο του Σέρχι (4'), αλλά η Βίρτους επέστρεψε γρήγορα (10-13, 6'). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα και έκλεισαν την περίοδο με +6 (17-23), χάρη στο καλάθι και φάουλ του Χολ, 7'' πριν το φινάλε. Η Μπολόνια προηγήθηκε πρώτη φορά στο 13' με το τρίποντο του Μπελινέλι (25-23). Με ένα ακόμα του πρώην NBAer βρέθηκε στο +4 (30-26). Η «μάχη» μεγάλη, συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, για να ευστοχήσει σε τρίποντο ο Τεόντοσιτς για το 39-38 του ημιχρόνου.

Στο τέλος «καθάρισε» η Βίρτους

Η Βίρτους «έχτισε» μια διαφορά στην 3η περίοδο. Με το τρίποντο του Σενγκέλια στο 26' βρέθηκε στο +8 (48-40), αλλά η Αρμάνι «ψαλίδισε» τη διαφορά και την έριξε στους 3 (54-51) με το καλάθι του Μέλι (29'). Το δεκάλεπτο έληξε 56-54 μετά τις βολές του Αλιμπέγκοβιτς (1'01'') και το τρίποντο του Χολ (40''). Η Μπολόνια ήταν καλή στην άμυνα, δεν άφησε στο Μιλάνο να «τρέξει» στο ανοικτό γήπεδο. Τρίποντο του Σιλντς και 62-59 (34'), για να ευστοχήσει σε μια βολή ο Ζαϊτέ (69-61, 38'). Το δίποντο του Σενγκέλια (73-66, 56'') «κλείδωσε» τη νίκη για την Βίρτους που επικράτησε 75-68 χάρη στις βολές του Γουίμς (75-66, 43'').

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 39-38, 56-54, 75-68.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε το στατιστικό του ματς.