Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του [vids]

Σάββατο, 11 Ιουνίου 2022 - 23:10

Ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς και νίκησε 74-61 τον Παναθηναϊκό στον πρώτο τελικό. Καταλυτική εμφάνιση του Φαλ.

Κανείς δεν μπορεί να πει πώς η έδρα παίζει ρόλο στους τελικούς της Basket League. Ωστόσο, στον πρώτο φετινό στο ΣΕΦ δεν ήταν αυτή που καθόρισε την έκβασή τους. Δεν ήταν σημείο αναφοράς για το 74-61 των «ερυθρολεύκων» κόντρα στους «πράσινους» και το 1-0 στη σειρά.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε καλύτερη άμυνα. Κατάφερε να κρατήσει τον Παναθηναϊκό στους 4 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Το δίδυμο των Νέντοβιτς και Μέικον στους 9 συνολικά με 4/17 σουτ! Είχε έναν εξαιρετικό Φαλ που δέσποσε και στις δύο ρακέτες με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ το +6 στα κλεψίματα (10 με 4) μέτρησε πολύ. Δεύτερος τελικός την Τρίτη 14 Ιουνίου (21:00) στο ΟΑΚΑ.

Απόλυτη κυριαρχία

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό. Δεν είναι μόνο το 23-4 με το οποίο προηγήθηκε η ομάδα του Μπαρτζώκα. Ήταν η συνολική εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ. Οι «ερυθρόλευκοι» διάβασαν καλά την άμυνα του Παναθηναϊκού. Αξιοποίησαν τον Φαλ σε μεγάλο βαθμό, ενώ όποτε είχαν τη δυνατότητα έτρεξαν. Οι «πράσινοι» είχαν θέματα στις αλλαγές στην άμυνα. Με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να «χτυπήσει» τις αδυναμίες του ΠΑΟ. Η ομάδα του Βόβορα έμεινε χωρίς σκορ στα πρώτα 4'37'', όταν σκόραρε ο Κασελάκης (11-2). Ο Ολυμπιακός πέρασε την μπάλα μέσα στη ρακέτα και είχε 10 πόντους από Φαλ και Βεζένκοφ (15-2) στο 7'. Ο Παπαγιάννης μείωσε σε 15-4 (2:33 πριν το τέλος), με τους γηπεδούχους να κάνουν σερί 8-0 και να κλείνουν το δεκάλεπτο με 23-4 και τον ΠΑΟ να μετρά 2/18 σουτ.

Αντίδραση για λίγο…

Η διαφορά ήταν μεγάλη και ήταν λογικό να συμβούν, ταυτόχρονα, δύο πράγματα. Να χαλαρώσει λίγο ο Ολυμπιακός, να βγάλει αντίδραση ο Παναθηναϊκός. Με αποτέλεσμα, οι «πράσινοι» να βάλουν τα πρώτα τους τρίποντα με Παπαπέτρου και Γουάιτ και να μειώσουν σε 25-13 (12'), ενώ λίγο αργότερα έπεσε και στους 10 (29-19) με το νέο τρίποντο του Γουάιτ (14'). Ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» ξεκόλλησαν επιθετικά με το τρίποντο του Σλούκα (32-19), διατήρησαν τη διαφορά στα επίπεδο των 14-15 πόντων και την έστειλαν στους 17 (36-19) με τις βολές του Σλούκα (18'), για να κλείσουν το ημίχρονο με +18 (38-20). Το μοναδικό θέμα για τους γηπεδούχους ήταν ο τραυματισμός του ΜακΚίσικ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ισορροπημένο δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +22 (42-20) στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Διάστημα που έπαιξε έξυπνα. Με το τρίποντο του Βεζένκοφ βρέθηκε και στο +23 (48-25) στο 25'. Με τη διαφορά να παίζει στο όριο των 20 πόντων. Ο Σίβα μείωσε σε 48-30 στο 26', αλλά ξανά η διαφορά ξεπέρασε τους 20 με το φανταστικό κάρφωμα του Παπανικολάου (54-32), 99'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ένα ακόμα τρίποντο του Γουάιτ έφερε τη διαφορά στους 19 (54-35, 29'), για να κλείσει το δεκάλεπτο με 55-38, μετά τη μια εύστοχη βολή του Βεζένκοφ και το τρίποντο του Παπαπέτρου.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε…

Τα καλάθια του Παπαπέτρου και Νέντοβιτς έφεραν τη διαφορά στους 13 (55-42) στο 32'. Ο Μπαρτζώκας κάλεσε άμεσα τάιμ άουτ και αυτό λειτούργησε ευεργετικά για την ομάδα του. Τρίποντα από Παπανικολάου και Σλούκα για το 61-44 (33'). Με τον Φαλ να καρφώνει για το 63-44 στο 34' και ουσιαστικά να ρίχνει τους τίτλους του τέλους στον πρώτο τελικό. Με το ματς στο 35' και τη διαφορά στους 16 (65-49) μετά το καλάθι του Έβανς, το μοναδικό ερώτημα που υπήρχε ήταν η τελική διαφορά για τους «ερυθρόλευκους». Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα διαδοχικά τρίποντα από Σλούκα, Έβανς, Λαρεντζάκη και το σκορ 73-55, 2'18'' για το φινάλε. Με το κάρφωμα του Έβανς, 14'' πριν το τέλος, διαμορφώθηκε το τελικό 74-61.

Τα δεκάλεπτα: 23-4, 38-20, 55-38, 74-61.