Ασταμάτητη η Λάρισα, πέρασε εύκολα από την Πάτρα [vid]

Κυριακή, 12 Ιουνίου 2022 - 22:55

Η ομάδα του Τακιανού έκανε εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο (προηγήθηκε με +22) και νίκησε 89-78 τον Προμηθέα.

Με εντυπωσιακό τρόπο από πλευράς Λάρισας άρχισε η σειρά των μικρών τελικών στην Basket League. Η εντυπωσιακή θεσσαλική ομάδα πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Προμηθέα με 89-78. Με το αποτέλεσμα αυτό απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την κατάληψη της 3ης θέσης. Το δεύτερο ματς την Τετάρτη στο κλειστό της Νεάπολης.

Θεσσαλική απόλυτη κυριαρχία

Η Λάρισα έκανε... πάρτι στο πρώτο δεκάλεπτο. Κυριάρχησε σε όλα τα επίπεδα. Μόλις στο 4' προηγήθηκε με +10 (13-3) με το καλάθι του Μάριτς, ενώ στο 6' βρέθηκε να έχει προβάδισμα 20 πόντων (23-3), χάρη στα τρίποντα των Μούντι και Καράμπελα. Οι παίκτες του Γιατρά τα είχαν... χαμένα! Ο Μπέρζινς στο 9' έκανε το σκορ 7-32 για να τελειώσει το δεκάλεπτο με 10-32, μετά το τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη. Η διαφορά συνέχισε να είναι πάνω από τους 20 πόντους (39-15, 14') με το τρίποντο του Παπαντωνίου. Ο Ζάρας την επανέφερε στους 25 (22-47) με νέο τρίποντο, για να κλείσει το ημίχρονο με τη βολή του Τανούλη (27-48).

Η αντίδραση των Πατρινών έμεινε στη μέση

Ο Προμηθέας έκανε την προσπάθειά του να επιστρέψει στο ματς. Από το 50-29 με το καλάθι του Μάριτς (22') οι Πατρινοί έκαναν επί μέρους 14-3 για να μειώσουν σε 43-53 (26') χάρη στον Δημήτρη Αγραβάνη και τον Φόστερ. Οι δύο τους κατέβασαν τη διαφορά στους 7 (49-56) στο 28". Ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο, η Λάρισα αντέδρασε, έκανε επί μέρους 7-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο με +14 (63-49). Η Λάρισα βρήκε λύσεις από Χάντσον και Μπέρζινς (58-74, 34'). Η διαφορά παρέμεινε άνω των δέκα πόντων ως το 38' όταν ο Τανούλης με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 72-83. Ο νεαρός μείωσε εκ νέου στους 9 (76-85, 39'), για να διαμορφώσει ο Δημήτρης Αγραβάνης το τελικό 78-89 με κάρφωμα, 34'' πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 10-32, 27-48, 49-63, 78-89.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης.