Η Άλμπα έκανε «διπλό» τίτλου στο Μόναχο [vid]

Τρίτη, 14 Ιουνίου 2022 - 23:29

Με την τριάδα των Λο, Σμιθ και Σίκμα να σημειώνουν 37 πόντους, η ομάδα του Βερολίνου νίκησε 71-58 την Μπάγερν. Μια νίκη μακριά από το πρωτάθλημα.

Τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του γερμανικού πρωταθλήματος έχει πλέον η ομάδα του Βερολίνου. Η Άλμπα έκανε απόψε το 2-0 στη σειρά των τελικών με την Μπάγερν, καθώς νίκησε 71-58 στο Μόναχο. Με την τριάδα των Λο, Σμιθ και Σίκμα να κάνουν τη διαφορά. Πέτυχαν τους 37 από τους 71 πόντους της ομάδας του Ισραέλ Γκονζάλεθ και την οδήγησαν στο 2-0 στη σειρά. Από την πλευρά της ομάδας του Τρινκέρι, μόνο ο Τόμας διασώθηκε με 13 πόντους. Αλλά ήταν απελπιστικά μόνος κι αυτό έπαιξε καταλυτικό ρόλο για το ματς.

Δέκα λεπτά υπεροχής

Το ματς στο Μόναχο, στην πρώτη περίοδο, ήταν ισορροπημένο. Στο δεύτερο, όμως, η Άλμπα επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της. Σημείωσε 20 πόντους και δέχθηκε μόλις 10. Έτσι το εύθραυστο 18-16 που είχαν οι Βερολινέζοι στο 10' έγινε +12 (38-26) στα μισά του ματς. Διάστημα όπου η ομάδα του Γκονζάλεθ. Από το 18-20 του 12' που πέτυχε ο Ραντόσεβιτς, ακολούθησε επί μέρους 11-3 για να γίνει στο σκορ 21-31 στο 17'. Με τους Σίκμα και Σμιθ να οδηγούν την Άλμπα. Η διαφορά έφτασε στους 18 (33-51) στο 27' με το κάρφωμα του Κουμάντζι. Το μόνο που πέτυχε η Μπάγερν ήταν να μειώσει στους 8 (56-64) στο 39', αλλά ως εκεί.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 26-38, 43-57, 58-71.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.