Η Βίρτους έμεινε… ζωντανή στη «μάχη» του τίτλου [vid]

Πέμπτη, 16 Ιουνίου 2022 - 23:57

Με κορυφαίο τον Ζαϊτέ (17π., 13ρ.) η Μπολόνια νίκησε 84-78 την Αρμάνι και μείωσε σε 3-2 τη σειρά των τελικών. Το έκτο ματς το Σάββατο (18/6) στο Μιλάνο.

Με εξαιρετική εικόνα στο πρώτο δεκάλεπτο, η Βίρτους εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα. Νίκησε 84-78 την Αρμάνι και μείωσε σε 3-2 τη σειρά των τελικών στο ιταλικό πρωτάθλημα. Με το έκτο ματς να είναι προγραμματισμένο για το βράδυ του Σαββάτου, στο Μιλάνο. Μεγάλη εμφάνιση από τον Μουχαμαντού Ζαϊτέ με 17 πόντους και 13 ριμπάουντ.

«Καυτή» αρχή

Η Μπολόνια μπήκε δυνατά στο ματς. Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης επέβαλε το ρυθμό της. Κόντρα σε μια Αρμάνι που ίσως ήταν κάπως χαλαρή με το σκορ των τελικών στο 3-1 υπέρ της, η Βίρτους έστειλε το μήνυμα της. Μόλις στο 3' το σκορ ήταν 8-4 με το καλάθι του Ζαϊτέ. Με τη βολή του Σάμπσον η διαφορά έφτασε τους 13 (21-8) στο 8'. Με δύο βολές του Μέλι και ένα ακόμα καλάθι του Ζαϊτέ, το δεκάλεπτο έληξε 25-12. Αυτή η διαφορά ήταν που καθόρισε και το ματς. Στη συνέχεια, το Μιλάνο αντέδρασε. Με τον Σέρχι να είναι σε καλή ημέρα και τον Χολ αποτελεσματικός, μείωσε σε 28-24 (13'). Νέο +8 της Μπολόνια με τον Σενγκέλια (32-24, 15'), για να μειώσει η Αρμάνι 40-35 με τις βολές του Μέλι (19'). Το αντιαθλητικό φάουλ του Μπελινέλι και οι βολές του Μέλι, διαμόρφωσαν το 42-39 του ημιχρόνου.

Θέμα διαχείρισης

Με καλή εκκίνηση στην 3η περίοδο, η Βίρτους κατάφερε να «χτίσει» ξανά διψήφια διαφορά. Ο Σενγκέλια πέτυχε το 54-43 (24'), ωστόσο το Μιλάνο αντέδρασε. Επέστρεψε στο ματς. Με τους Χάινς και Γκραντ πλησίασε σε απόσταση τριών πόντων (57-54) στο 28'. Με τρίποντο του Μπελινέλι έγινε το 62-54 (29'), αλλά Μέλι και Χάινς μείωσε σε 62-58 στο τέλος της περιόδου. Τρίποντο και φάουλ για τον Γκραντ (62-64) και καλάθι του Χάινς μετά από κλέψιμο για το 62-64 μέσα σε 37'' στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Σάμπσον πέτυχε το 68-67, ενώ με τρίποντο του Σέρχι έγινε το 70-70 (34'). Νέο προσπέρασμα με τον «Τσάτσο» (70-72), αλλά απάντηση του Τεόντοσιτς (73-72, 35'). Από το 74-75 του Χάινς (36') η Βίρτους βρέθηκε στο 80-75 με το τρίποντο του Σενγκέλια (38'). Η Μπολόνια ήταν πιο ψύχραιμη, επικράτησε 84-78 και μείωσε σε 3-2 τη σειρά των τελικών.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 42-39, 62-58, 84-78.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.